Mam fantastyczną wiadomość! Dzisiaj startuje 2 sezon Rozważna i Erotyczna – podcastu oryginalnego Empik Go. Razem z Magdą Mołek rozpoczynamy nową serię rozmówek polsko-erotycznych. Opisy wszystkich 8. odcinków nowej serii znajdziecie tutaj: https://www.empik.com/rozwazna-i-erotyczna2

Rozważna i Erotyczna to nasza broń w starciu z stereotypami na temat kobiet i seksu, podszytymi strachem przed kobiecą wolnością. Seksualność powinna wspierać kobiety i nam służyć. A mężczyźni tylko na tym skorzystają. Tam gdzie konserwatywni strażnicy cudzej moralności widzą wstyd, wulgarność i grzech, my widzimy szansę na więcej swobody, uczciwości i pewności siebie dla nas wszystkich. 

Seks jest częścią dorosłego życia każdej/każdego z nas. I wszyscy pragniemy mieć jak najbardziej radosne i przyjemne życie, także seksualne. Chcemy czuć się swobodnie i dobrze bawić w sypialni ( czy w każdym innym miejscu, gdzie spotka nas dobra okazja erotyczna). Czy już wyobrażacie sobie tę scenę – jesteście rozebrane/rozebrani na wielkim, miękkim łożu, a ciało daje wam wszystkie możliwe sygnały, że niczego więcej w tej chwili wam od życia nie potrzeba oprócz równie wyluzowanego i napalonego jak wy kochanka lub kochanki. Nie ma rzeczy, o którą wstydzilibyście się poprosić ani przyjemności, której musielibyście sobie odmówić ze względu na strach przed wyśmianiem czy odrzuceniem. Jesteście radosne/radośni, całkowicie pewne/pewni siebie i zrelaksowani. Coś cudownego. 

Cóż, w wielu polskich sypialniach trudno o taką pogodną i swawolną atmosferę. Ograniczają nas fałszywe przekonania na temat seksu i krzywdzące stereotypy o tym, co wypada robić, a o czym nawet nie powinna myśleć tzw. porządna polska kobieta. Seks ciągłe jest postrzegany jako plac zabaw dla mężczyzn i chłopców. Powszechne jest przekonanie, że w przypadku dziewczyn i kobiet najlepiej byłoby gdybyśmy ograniczyły swoje potrzeby erotyczne do tzw. seksownego wyglądu i zadowalania się tym, że nasz partner szczytował. Ewentualnie wolno nam próbować łapać przyjemność, o tyle, o ile zdążymy coś dla siebie uszczknąć z całej zabawy między jego wzwodem, a wytryskiem. Bo wciąż jego przyjemność jest w centrum, a długość trwania jego erekcji i męskie ego wyznaczają zasady seksu dla obu stron. Ale czy świat by upadł, gdyby w seksie znalazło się miejsce na przyjemność także dla kobiet, na naszych własnych zasadach? Absolutnie nie. Dopiero wtedy zaczyna się najlepsza zabawa w łóżku, zarówno dla niej, jak i dla niego. 

Wszystko to zainspirowało mnie i Magdę Mołek do rozmów w nowej serii Rozważnej i Erotycznej o tym, że seks jest źródłem przyjemności, poczucia wolności i sprawczości, akceptacji swojego ciała i swoich potrzeb, a nie dowodem na naszą moralność (albo raczej jej braku), poprawność, czy wąsko rozumianą „kobiecość”/„męskość”. Niech nasze sypialnie, staną się naszym erotycznym azylem przed głupotami patriarchalnego świata, których to głupot ani kobiety, ani mężczyźni więcej już nie potrzebujemy. 

Drugą serię Rozważnej i Erotycznej rozpoczynamy od odcinka na temat edukacji seksualnej. Wciąż zbyt wiele dziewczyn i kobiety rozpoczyna aktywne życie seksualne, bez podstawowej wiedzy o swoim ciele. Nie wiedzą co to właściwie jest ta łechtaczka, gdzie jest i co z nią robić. Dla osób takich jak ja, które wierzą, że każdy ma fundamentalne prawo do tego, żeby znać swoje ciało, brak dostępu do tej wiedzy, jest czymś z gruntu niesprawiedliwym.  Mówienie o seksie, bez mówienia o przyjemności jest krzywdzące. Bardziej dla dziewczyn niż dla chłopców. Przez takie podejście do wiedzy o seksie wciąż żywe jest przekonanie, że seks to coś co mężczyźni lubią, a kobiety znoszą. Takie podejście, gdzie w centrum opowieści jest stosunek i metody zapobiegania ciąży, a nie przyjemność i różnorodność uderza także w chłopców, którzy lubią chłopców i dziewczyny, które lubią dziewczyny. Uderza we wszystkich, którzy nie są heteroseksualnymi chłopcami i mężczyznami. W pierwszym odcinku nowej serii podcastów mówimy o edukacji seksualnej, której wszyscy potrzebujemy: zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. 

Zapraszam do słuchania Rozważnej i Erotycznej na platformie Empik Go już dziś!
ODCINEK#1 posłuchacie za darmo na YT Empik Go (https://www.youtube.com/channel/UCS324MkW7mNjFqyFE_n313A),
ODCINEK#2 dostępny jest wyłącznie w aplikacji Empik Go.
Kolejne rozmowy w każdy wtorek w apce!

Z okazji premiery drugiego sezonu „Rozważnej i erotycznej” mam dla Was KOD na 30 DNI ZA DARMO do aplikacji. Znajdziecie tam nie tylko nasz podcast, ale też ponad 30 tys e-booków, 13 tys audiobooków oraz innych podcastów. 
1. Wejdź na www.empik.com/gofree i wpisz KOD: erotyczna2 
2. Zaloguj się lub zarejestruj.
3. Pobierz aplikację #EmpikGo. 

Kod ważny jest do 31-03-2021. Wymaga podpięcia karty, ale z abonamentu możecie zrezygnować w dowolnym momencie. Kod dla NOWYCH użytkowników aplikacji! 

“Rozważna i Erotyczna” seria 2
– opisy odcinków

ODCINEK 1. Jak rozmawiać z dziećmi o seksie, czyli edukacja seksualna dla dorosłych, młodzieży i dzieci

Rzetelna edukacja seksualna to bardzo ważny temat. Jeśli nie rozmawiamy z  dziećmi i młodzieżą o seksie, to zostawiamy je, a szczególnie dziewczynki i kobiety na pastwę potrójnego parszywego trio: poczucia winy, wstydu i grzechu. W wielu polskich domach temat seksualności jest traktowany jako coś wstydliwego i złego, a odpowiedzią na kobiece potrzeby ma być to, czego zażyczy sobie jej przyszły/obecny partner/ mąż. Jednak duża część Polek chce dla siebie i swoich córek czegoś zupełnie innego. Poczucia, że moje potrzeby seksualne są ok i warto za nimi podążać, przekonania, że moje ciało jest dobre i piękne i zasługuje na szacunek i traktowanie go z miłością, wiary w to, że zasługuję na przyjemność i radość, a moje wybory seksualne to moja sprawa i nikomu nic do tego. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi, żeby seks kojarzył im się z pewnością siebie i przyjemnością, a nie z grzechem i żeby wiedziały, jak wyznaczać i egzekwować bezpieczne dla nich granice. Czas powiedzieć naszym dzieciom prawdę: seks nie jest grzechem!

ODCINEK 2. Jak skończyć udawać orgazmy. I jak zacząć je mieć

On ma mieć orgazm, a jej ma wystarczyć satysfakcja z tego, że jemu było dobrze? Kobiety są zachęcane do poświęcania się w łóżku w imię miłości i dla dobra związku. Jeśli nie będą wymagały dla siebie zbyt wiele, to obiecuje się im, że partner będzie zadowolony i spokojny i ominie je krytyka, wyśmianie czy odrzucenie. Całe pokolenia zostały wychowane w fałszywym przekonaniu, że kobiety wolą poczucie bliskości od samej przyjemności w łóżku. Warto zadać wprost pytanie, czy naprawdę kobiety nie mają nic przeciwko skupianiu się przede wszystkim na zaspokajaniu pragnień partnerów?  Chodzi to, żeby mężczyźni zrozumieli, że w seksie chodzi o przyjemność, nie tylko o ich własną, ale także partnerek, kochanek i żon. A kobiety, żeby uwierzyły w swoje prawo do przyjemności, w takiej formie, na jaką same mają ochotę. Przedstawimy Wielką Teorię Kobiecego Orgazmu. Orgazmy to coś wspaniałego. Warto się o nie starać. Opinia, że kobiety przedkładają intymność nad orgazm znieważa naszą inteligencję. Co z tego, że partnerka czuje się związana z kochankiem, skoro on dochodzi, a ona nie? I tak za każdym razem? Można zaryzykować stwierdzenie, że w takiej sytuacji trudno mówić o prawdziwym intymnym związku. Już dość zaciskania zębów w łóżku i robienia tego dla jego satysfakcji. Jesteśmy za prawem kobiet do własnych orgazmów.

ODCINEK 3. Randkuj jak bogini, czyli pewność siebie jest seksi  

Żeby cieszyć się randkami, związkami, podnieceniem, nagością, wyobraźnią i zabawami erotycznymi potrzeba nam w życiu i w łóżku pewności siebie, która przebije wszystko dookoła. Nabywanie takiej nieustraszonej postawy zdobywa się krok po kroku, ba czasem całymi latami. Takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień. Seksualną pewność siebie zdobywa się stopniowo i sukcesywnie. Im na więcej sobie pozwalasz, tym pewniej zaczynasz się czuć. Odkrywanie w sobie rosnącej pewności siebie to wspaniała, wzbogacająca i wyzwalająca przygoda. Zdobywania siły samo w sobie jest wzmocnieniem. Szukajcie własnych radosnych i podniecających erotycznych ścieżek, bez oglądania się na to, co powiedzieliby na ten temat inni: rodzina, szkoła, sąsiedzi, księża, politycy, redaktorzy, celebryci, koledzy i koleżanki, nieudolni kochankowie, czy nieznajomi. Jeśli my sobie pozwolimy, nikt nam już nie zabroni.

ODCINEK 4. Czy wierzysz w solidarność kobiet?

Wierzymy w solidarność kobiet. Kiedy kobiety mocno stoją po swojej stronie to zawsze związane są z tym mocne, pozytywne emocje. Bycie po swojej stronie i po stronie innych kobiet to nie jest łatwe zadanie. Konserwatywne społeczeństwo zachęca do tego, żeby kobiety uważały inne kobiety na swojego największego wroga. Tak łatwo mówić źle o innych kobietach: jeśli on zdradził, to wina jest tej drugiej, praca z kobietami to największa kara, a jej sukcesy, to zagrożenie dla mojej pracy. Uczy się nas byśmy wzajemnie traktowały się jako podejrzane, bezlitosne rywalki o rzadko dla nas dostępne dobra: odpowiedniego mężczyznę, dobrą pozycję w pracy, uznanie w środowisku, w którym żyjemy i realizujemy się zawodowo. Kiedy występujemy przeciwko innym kobietom, zawsze strzelamy gola do własnej bramki. Mówiąc: nie lubię pracować z kobietami, tak naprawdę mówimy źle o sobie- nie można ze mną pracować. Mamy prawo i obowiązek szukać sojuszniczek między sobą. Silnie zmotywowana, określona sama przez siebie kobieta, na którą nie czeka zemsta bogów, za to, że niekoniecznie szuka swojego odbicia w oczach mężczyzny, to nie jest zagrożenie, ale szansa dla nas wszystkich. Wspierajmy, się dmuchajmy sobie w skrzydła i koleżankujmy się. Spójrzmy na solidarność kobiet, jak na nasz wielki zbiorowy obowiązek.  

ODCINEK 5. Fantazje erotyczne kobiet

Seks jest coraz lepszy, kiedy poznajemy i akceptujemy siebie. Rozpal swoją wyobraźnię i przestań się oceniać. A więc czego ty pragniesz, jeśli chodzi o seks? Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do odkrywania radości i z seksu, i z życia, bo seks z życiem lubią chodzić sobie ramię w ramię. Rozgrzej swoje fantazje. W fantazji możesz wypróbować nowe sposoby uprawiania seksu, inne style. Nie musisz być dosłowna interpretując swoje marzenia. To, że lubisz przed snem fantazjować o zbiorowym gwałcie z udziałem pięciu mężczyzn nie oznacza, że masz tendencje autodestrukcyjne, ani, że masz głęboką potrzebę, żeby zostać zhańbiona. Raczej chodzi o to, że chcesz oddać komuś kontrolę w łóżku lub poczuć, że jesteś mocno pożądana przez partnera. Fantazje są przydatne do tego, żeby odkryć, co sprawia, że robisz się wilgotna. Twoje pragnienia są tylko twoje. Ciesz się nimi, korzystaj z nich i nigdy nie daj sobie wmówić, że są głupie, złe, albo zbędne. Masz swój zbiór fantazji, potrzeb, podniet oraz własną historię doświadczeń i fascynacji seksualnych. Twoje pragnienia mówią o tym, kim jesteś, skąd pochodzisz, co jest dla ciebie ważne, za czym tęsknisz i czego się boisz. Z przerobienia twoich pragnień na czyjeś inne nie może wyniknąć nic dobrego. W zasadzie jest to najkrótsza droga, aby całkowicie pozbawić się radości z seksu. W fantazjach erotycznych jest siła kobiet: „nigdy nie sądziłam, żeby inne kobiety miały tego typu myśli. zawsze myślałam, że z powodu moich seksualnych wyobrażeń jestem jakiś perwersyjnym wyjątkiem od reguły. Teraz, kiedy znam marzenia i fantazje erotyczne innych kobiet, czuję, że mogę zaakceptować siebie taką, jaką jestem. Dzięki Bogu nie jestem już sama”.

ODCINEK 6. Koniec zawstydzania kobiet za sprawianie sobie przyjemności

Dopóki nie uwierzymy , że przyjemność z seksu należy się także kobietom i ze ta przyjemność nie polega na tym , że on miał orgazm  i ją może nawet za to pochwalił,  ale co z tego skoro ona znowu została z niczym, seks będzie nadal  narzędziem do kontrolowania , ograniczania i zawstydzania kobiet . Nasze prawo do przyjemności , do swoich potrzeb, do wyrażania pragnień – każe nam sie wymieniać na pozyskiwanie aprobaty otoczenia . Jak sie ubierasz i zachowujesz jak kurwa czy wariatka to nie dziw się, że nikt cię nie traktuje poważnie . Zawracasz głowę swoimi potrzebami , zamiast jak porządna kobieta siedzieć cicho i udostępniać otwory na swoim ciele, żeby zadowolić partnera. Bo męskie potrzeby to te ważne . Kobiece to tylko fanaberie i przesada. Kobieta , która rozmawia o swoich potrzebach seksualnych czy w jakikolwiek inny sposób wyraża seksualność jest wulgarna , krzykliwa , nie  elegancka , nie kobieca i zawsze sama sobie winna, jeśli zostanie skrzywdzona . Już dość wykorzystywania seksu do uciszania kobiet .  Dość kłamania : że jakoby wolno nam wszystko w sytuacji , kiedy pozwala nam się jedynie na odrobinę więcej . Zasługujemy na przyjemność i dobre traktowanie w życiu i w seksie.

ODCINEK 7. Komunikacja w związku

Jak dbać o swoje pieniądze i przyjemność z seksu w związku. Komunikacja polega na tym, że potrafisz opowiedzieć o twoich potrzebach, pragnieniach, fantazjach, historiach, ograniczeniach i obawach, a także wysłuchać swojego partnera bez oceniania. Nie istnieje coś takiego jak wystarczająca liczba rozmów o seksie i pieniądzach. Nigdy dość takich konwersacji! Rozmowa na tematy łóżkowe to niezwykła sprawa – może odmienić twój nastrój, stosunek do życia, zmienia nudny ponury dzień w coś zabawnego, figlarnego, dającego nadzieję na przyszłość. Czasami nie mamy siły albo ochoty na fizyczne zbliżenie. To przecież zdarza się każdemu. A rozmawiać możemy zawsze! Pijąc kawę w ukochanym kubku i siedząc w ulubionych kapciach, jesteśmy w stanie wyczarować lubieżną atmosferę wokół siebie. Dla wielu kobiet, dyskusje pod hasłem: „A może byśmy tak, najmilszy…” (i tu następuje mniej lub bardziej szczegółowy opis sprośnych pomysłów na wspólne zabawy) to najlepsza rozgrzewka erotyczna pod słońcem. Dlatego opowiemy o tym, jak rozmawiać o seksie. I na jeszcze inny ważny temat, który często też jest tabu w związku, taki jak pieniądze.

ODCINEK 8. Kobiety, które tworzyły historię kobiecej seksualności

Historie kobiet, które nie czekały, aż świat je zaszufladkuje. Tworzyły własną definicję seksualności i zmieniały świat. Przedstawimy lekcję seksapilu spod skrzydeł kobiet, które tworzyły własne zasady w życiu i w seksie. Nie tylko to co wiotkie i słodkie jest atrakcyjne. Niedwuznaczne aluzje na temat seksu nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Kobieta też może rozdawać karty, nie musi wciąż czekać aż zostanie „upolowana”. Przedstawiamy seksbomby, gwiazdy burleski, pisarki erotyczne i ich odświeżające spojrzenie na kobiecość.

Joanna Keszka 

Leave A Comment