środa, 16 października 2019

Międzypłciowa mimika

Wakacje to okres, kiedy większą uwagę zwracamy na płeć przeciwną i wykazujemy się większą ochotą do mniej lub bardziej zobowiązujących flirtów. W tych pięknych okolicznościach przyrody warto wiedzieć, co robić, aby oczarować poznaną osobę już przy pierwszym, nawet przypadkowym kontakcie.

Ogólnie znane są podstawowe wskazówki podpowiadające, co zrobić, aby lepiej wypaść u płci przeciwnej. Choćby amerykańskie keep smiling. Osoba uśmiechnięta promieniuje optymizmem i przyciąga do siebie innych. Uśmiech to przecież odbicie satysfakcji i sukcesu. Trafność takich rad zweryfikował wydział psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Przebadano grupę ponad 1000 osób obojga płci, aby ustalić, jaki wyraz twarzy jest atrakcyjny dla kobiet, a jaki dla mężczyzn.

Gdy nas podrywają

Co robią, a przynajmniej powinni, mężczyźni, aby skutecznie przyciągnąć nasze spojrzenia i zapaść Nam w pamięć? Wabić i nęcić uśmiechem, którego blask topi wszelkie lody? Nic podobnego! Roześmiani faceci są bez szans. Według badań dziewczyny lgną ku mężczyznom, na twarzach których rysuje się stonowana pewność siebie albo mieszanina zakłopotania i cierpienia. Atrakcyjni seksualnie są faceci spokojni, cisi i silni. Podświadomie utożsamiamy ich z opanowaniem i wysokim statusem społecznym. Szukamy po prostu samca alfa. Potwierdza się też stereotyp, że grzeczne dziewczynki mają słabość do buntowniczych urwisów w typie Jamesa Deana. Przyciągają Nas swoim szelmowskim urokiem. Ulegamy ich kwaśnym minom, które interpretujemy, jako wyrzuty sumienia z powodu ich wad. Odczuwają skruchę, czyli są wrażliwi i godni zaufania. Przynajmniej tak Nam się wydaje.

Gdy my podrywamy

U mężczyzn jest, a jakże, na odwrót. Chcesz skutecznie zniewolić przystojniaka, który właśnie przykuł Twój wzrok? Badacze z Kolumbii Brytyjskiej podpowiadają, aby nie przestawać się szeroko uśmiechać, rzucając przy tym zalotne spojrzenia. Wyniosły, monarszy sex appeal Neferetiti przeraża naszych współczesnych Don Juanów. Dla nich pociągające są dziewczyny roześmiane od ucha do ucha. Warto być pogodną, ale podobno nie opłaca się zanosić zbyt głośnym, perlistym śmiechem. Kiedy kobiety zachowują się za głośno, wyraźnie określają swoje terytorium i odstraszają adoratorów. W czasie badań, wszystkie panie, na obliczu których malował się wyraz niezależności i zdecydowania albo rozmarzenia lub troski były odrzucane jako partnerki do flirtu. Mężczyznom podobały się wesołe, rozradowane dziewczyny, które wydawały się łatwe do zdominowania. Wszelkie oznaki samodzielności deprymują facetów (chodzi o pierwszy kontakt). Śmiech to kulturowo uwarunkowana oznaka kobiecości. Wyczuwają to kobiety, wyczuwają też mężczyźni. Tak podświadomie rozumują obie płcie. W tym momencie pewnie wiele z Was pomyślało, czy aby rezultaty eksperymentu niepokojąco nie powielają pewnych stereotypów?

Szczypta refleksji

Czujność Was nie zawiodła. Badania są zbieżne z kilkoma genderowymi wzorcami zakorzenionymi w zachodniej kulturze. Kierowniczka projektu, prof. Jessica Tracy podkreśla: Są to normy i wartości, które wielu uważa za staroświeckie i pewnie miało nadzieję, że okres ich obowiązywania mamy już dawno za sobą. Czyli XXI wiek znowu nas zaskoczył tym, że wcale nie jest tak bardzo odmienny od poprzednich epok? Jak podkreśla prof. Tracy, badania wymagają oczywiście szerszego kontekstu, dlatego są plany rozszerzyć je o homoseksualistów oraz osoby z innych, niż zachodni kręgów kulturowych. Pamiętajcie też, że wyniki dotyczą randek i flirtowania. Ludzie planujący wieloletni związek biorą pod uwagę więcej czynników, niż tylko atrakcyjność seksualną. Wówczas nabiera znaczenia, czy ktoś jest miły, wyjaśnia prof. Tracy.

Dziewczyny! Uważajcie więc w czasie letnich polowań na „łosie”. Buntownik bez powodu, na co dzień odgrywający swój monodram w scenerii domowej kuchni jest już tylko irytujący, a nie intrygujący.

Virginity

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (1)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij