środa, 20 listopada 2019

Cóż byśmy zrobiły bez lubrykantów!

Im bardziej nasze części intymne są wilgotne w czasie seksu, tym doznania są zdrowsze i przyjemniejsze zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Lubrykanty poprawiają jakość współżycia, usuwają niemiłe uczucie suchości pochwy, czasami wręcz chronią przed bólem.

 „W arsenale pochwy najważniejszy jest śluz. Gdyby nie ciągłe wydzielanie płynów, sprawność narządu zostałaby upośledzona.” – pisze Catherine Blackledge autorka jednej z moich ulubionych książek „Wagina. Kobieca seksualność w historii kultury”. Śluz pełni ważną rolę, bo zapewnia nawilżenie i poślizg podczas seksu, a także chroni pochwę przed otarciami i podrażnieniami, tym samym zmniejszając ryzyko infekcji.

W niektórych krajach środkowej i południowej Afryki za najbardziej pożądaną przez mężczyzn uchodzi pochwa sucha. Catherine Blackledge pisze, że aby sprostać tej zachciance kobiety sięgają po wysuszającą sól. Upragniony przez mężczyzn suchy seks nieuchronnie prowadzi do ścierania i pękania ścian pochwy, tym samym narażając kobiety na zakażenia. Przyjmuje się, że wirusy takie jak m.in. HIV, mogą wywołać infekcję wyłącznie w miejscu otarcia bądź uszkodzenia śluzowej wyściółki pochwy. Oznacza to, że jeśli ściana pochwy jest nieuszkodzona, do infekcji nie dochodzi. Wskaźnik zainfekowania wirusem HIV w Zimbabwe należy do najwyższych na świecie, co po części tłumaczy się obłędem na punkcie suchego seksu.

W naszych drogeriach nie sprzedaje się wysuszających soli, jednak suchość pochwy to problem, który odbiera komfort i radość z seksu wielu kobietom także w naszej szerokości geograficznej. Brak wystarczającego nawilżenia naszych części intymnych może być spowodowany: menopauzą, karmieniem piersią, stosowaniem dopochwowych i doustnych środków antykoncepcyjnych, przyjmowaniem niektórych antybiotyków, forsownym treningiem, chemioterapią. Czasami niemiłe uczucie braku wystarczającego nawilżenia jest spowodowane także przez stres, zmęczenie, albo wynika z fazy cyklu miesiączkowego.

Jak widać, wiele kobiet ma problemy z suchością pochwy, a nawet te, które na początku stosunku są wystarczająco mokre, to dłużej uprawiając seks też mogą potrzebować czegoś ekstra. Dlatego zawsze dobrze jest mieć pod ręką dobry lubrykant.

Polecam lubrykanty na bazie wody

Żele nawilżające są potrzebne do udanego seksu, ponieważ większość kobiet nie wytwarza sama z siebie wystarczającego poślizgu. To preparat, który nawilża pochwę oraz zapobiega podrażnieniom i otarciom. Mówiąc krótko: ułatwia tarcie. Dobry lubrykant powinien swoją konsystencją oraz odpowiednim PH jak najbardziej przypominać naturalny śluz kobiecy. Powinien być przejrzysty. To aksamitny w dotyku płyn, który się nie klei i nie zlepia w grudki.

W sprzedaży można spotkać lubrykanty na bazie gliceryny, silikonu i wody. Te na bazie gliceryny zwiększają ryzyko drożdżycy lub infekcji pęcherza, ponieważ trudniej się wypłukują z pochwy, a pozostawione na dłużej w zakamarkach warg sromowych są doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii. Odradzam produkty zawierające barwniki, substancje smakowe i zapachowe. Mogą podrażniać i wywoływać uczulenia. Lepiej od razu sięgnąć po produkt na bazie wody, bezwonny i bezbarwny. W naszym LoveStore.Barbarella.pl oferujemy wyłącznie bezpieczne lubrykanty, produkowane na bazie wody, takie, które zapewniają dobry poślizg, nie uczulają, a jednocześnie łatwo się wymywają z pochwy. Są najlepsze: ułatwiają tarcie, a nie szkodzą delikatnemu środowisku bakteryjnemu pochwy.

Zwracajcie uwagę na składniki

Radzę zachować także daleko posuniętą ostrożność przy wyborze żeli nawilżających. Naczelna zasada: jeśli na opakowaniu preparatu znajduje się ostrzeżenie „unikać kontaktu z oczami”, nie stosuj go w okolicy genitaliów, ponieważ ich delikatna błona śluzowa jest niemal identyczna jak śluzówka oka, ust i nosa.

Zwracajcie uwagę na składnik o nazwie nonoxynol-9. Może wywołać silne podrażnienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niekiedy można przeczytać na opakowaniu, że nonoxynol-9 został dodany do lubrykantu jako środek chroniący przed zakażeniem wirusem HIV, jednak do tej pory jego działanie profilaktyczne w tym względzie nie zostało udowodnione.

Lubrykant to nie środek antykoncepcyjny

W sprzedaży można spotkać także tzw. „lubrykanty antykoncepcyjne”. Uważam, że stosowanie tego to zupełne szaleństwo. Główny składnik takich lubrykantów, wspominany już wcześniej przeze mnie: nonoksylon-9 jest niebezpieczny dla zdrowia kobiety. W bezpośrednim kontakcie z pochwą i szyjką macicy może uszkodzić delikatny nabłonek i oprócz zwiększenia ryzyka zakażenia, może powodować nawet krwawienie.

Żeby było jasne: lubrykant to produkt, który ma nawilżać pochwę i ułatwiać tarcie, to nie jest środek antykoncepcyjny. Jeżeli ktoś chce mieć „dwa w jednym” to niech sobie kupi szampon z odżywką do włosów. Pochwa to bardzo ważna i delikatna część naszego ciała. Musimy uważać, co wkładamy do środka. Kiedy będziemy dobre dla naszych wagin, one odpłacą nam się tym samym. Dużo radości z mokrego, zdrowego seksu wszystkim życzę.

Joanna Keszka

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (6)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

Dobry lubrykant to podstawa. Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda. Lubię mieć go pod ręką, tak na wszelki wypadek...

gość

Nic tak zycia nie upiększy jak wilgotna wagina i jeden głębszy!
Wyszła Mańcia na drabine pokazała mandolinę, a Jaś myślał że to skrzypce i podrapał ja po pipce. Dowcip: Po spowiedzi kobieta całuje księdz w stułę, a ksiądz jej włożył rękę za stanik. Co ksiądz robi? Chcę zobaczyć "córko" czy masz Boga w sercu? Niech ksiądz da rękę niżej to Go ksiądz za brodę złapie! Przychodzi kobieta do lekarza, panie doktorze swędzi mnie między palcami, proszę ściągnąć buty, panie doktorze ale mnie swędzi między jednym dużym palcem a drugim.
Ave
Libertyn.

gość

Moim ulubionym jest fruity love waniliowy :) Doznania wtedy są super :)

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij