niedziela, 17 listopada 2019

Zostań królową pogawędki, czyli jak przerwać krępującą ciszę

Umiejętność prowadzenia niezobowiązującej rozmowy na każdy temat to przywilej królów. Dlatego zdobyłyśmy dla was informacje, jak prowadzić słynny angielski small talk. Koniec z krepującą ciszą wiszącą złowrogo nad naszymi głowami. Od dziś brylujemy w każdym towarzystwie. Jak królowa angielska albo jeszcze lepiej.

Na fali popularności filmu „Jak zostać królem” oświeciło nas. Dotarło do nas, jakimi nieokrzesanymi i prostymi kobietami z ludu jesteśmy. Nie ma u nas w redakcji żadnej potomkini królewskiego rodu, w naszych żyłach nie płynie książęca ani nawet hrabiowska krew, no niestety. Żeby nadrobić niedostatki naszego niskiego urodzenia, postanowiłyśmy potrenować dyscyplinę, w której angielska królowa jest mistrzynią, czyli tzw. small talk. To bardzo praktyczna umiejętność. Tak jak królowej pozwala bratać się z ludem, tak nam może pomóc zdobyć dodatkowe punkty w pracy, na imprezie firmowej, w czasie spotkania z klientem, czy na parapetówce u znajomych. Proponujemy 8 tematów, które pomogą wam zostać królową pogawędki.

1.      Ostatnio oglądane filmy

Na jakim filmie byłaś niedawno w kinie? Podobał Ci się? To dobry zabieg, jeśli zapadła długa cisza. Większość z nas chodzi przecież do kina i ogląda jakieś filmy. Bardzo możliwe więc, że trafisz na kogoś, kto oglądał film, o którym mówisz albo ma coś do powiedzenia na temat tego, na który właśnie się wybierasz. Jeśli nie, nie przejmuj się zbytnio. Potraktuj to jako punkt wyjściowy do rozmowy o różnych gustach, co lubimy, czego nie lubimy, a potem rozmowa powinna już popłynąć.

2.      Praca/Szkoła/Wolny czas

Ten temat sprawdza się przy nawiązywaniu rozmowy z świeżo poznaną osobą. Nic o sobie nie wiecie, każda informacja jest odkryciem. Nie drąż jednak tego wątku za bardzo, nie każdy lubi wdawać się w szczegóły na temat pracy. Za to masz znakomity pretekst, żeby zacząć dyskutować na dużo przyjemniejszy dla wielu temat pod hasłem: a co rozmówca lubi robić po pracy/szkole, jakie ma hobby. Może się zainspirujecie albo okaże się, że lubicie te same rzeczy. Może nawet umówicie się na jakieś wspólne przedsięwzięcie.

3.      Interesujący news

Nie musisz codziennie oglądać wiadomości, chyba, że bardzo chcesz. Warto jednak śledzić sprawy, które nam leżą na sercu: możemy obserwować akcje ratowania fok, zmiany polityczne w krajach arabskich, koniec emitowania ulubionego serialu, może coś ciekawego będzie działo się w weekend, a ty już o tym wiesz? Opowiedz po prostu, jaka informacja ostatnio zwróciła Twoją uwagę. Newsy są zawsze dobrym tematem na rozpoczęcie rozmowy. Śmiało wykorzystaj informacje z Barbarella.pl J

4.      Marzenia z dziecięcych lat

To dobry trop na small talk podczas kinder party albo jeśli chcesz zwykłą znajomość wprowadzić na bardziej intymne obszary. Powiedz, kim chciałaś być, kiedy byłaś mała. O czym marzyłaś i czy to się spełniło, albo zapytaj o to. To może być dobry początek zabawnej rozmowy.

5.      Najbliższe plany

To trochę delikatny temat, ale może pomóc pociągnąć rozmowę. Uważaj tylko, żeby nie wypaść na zbyt wścibską. Nie zadawaj zbyt dużo pytań. To ma być w końcu niezobowiązująca rozmowa towarzyska. Ten motyw świetnie sprawdza się w czasie sezonu urlopowego i przed świętami.

6.      Komplement

Zawsze się sprawdza. Znasz kogoś, kto nie chciałby słyszeć czegoś miłego na swój temat? Może to być dobre słowo na temat stroju, uśmiechu lub fryzury. Uważaj jednak, żeby komplement nie był zbyt tandetny. Staraj się po prostu mówić prawdę i zwracać w rozmowie uwagę na rzeczy, które rzeczywiście ci się podobają.

7.      Mijający dzień

To strzał w kurtuazyjną dziesiątkę! Chyba najłatwiej zapytać szefową w windzie jak jej mija dzień. To samo możesz zrobić na biznes lunchu lub na weselu, na którym jesteś osobą towarzyszącą.

8.      Otoczenie

Czasem najciemniej jest pod latarnią. Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, a czujesz, że powinnaś przełamać ciszę, spróbuj skomentować miejsce, w którym się znajdujecie. A może akurat pada deszcz... no tak, temat jak z brytyjskich dowcipów, ale czy masz w rękawie inne asy? Może w radiu leci melodyjny kawałek, to też dobry temat na rozpoczęcie rozmowy.

Joanna Keszka
Patrycja Kamionek

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (2)
sortowanie: najstarsze/najnowsze

A ja dodam jeszcze jeden trik. Polega to na tym, że pilnie obserwuję i słucham drugiej osoby i staram się wyłapać, na czym w tej chwili koncentruje swoje emocje. Ludzie lubią mówić o sobie, więc po prostu słucham i staram krążyć wokół tego, co akurat teraz zaprząta umysł tej osoby. Bywa, że sam tylko zainicjuję rozmowę, druga osoba ciągle mówi, a ja tylko kiwam głową. Na koniec rozmówca stwierdza, że "Fajnie się ze mną rozmawiało" :) To taka mała technika handlowa: nazwa się "angażowanie emocjonalne rozmówcy" ale genialnie przydaje się w sytuacjach towarzyskich. Metoda ma jedna wadę: nie nadaję się do rozruszania milczków. Przy takich to muszę sam nawijać o czymkolwiek, aby zabić nudę.

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij