środa, 19 lutego 2020

Rzuć dołującą robotę i znajdź dobrą pracę

Czasami po prostu mamy ochotę na zmianę pracy. Bywa, że bardzo tej zmiany potrzebujemy. Są też sytuacje, kiedy nie mamy wyjścia, tylko musimy zacząć budowanie ścieżki zawodowej od nowa. Jeśli czujesz, że także u ciebie nadszedł czas na odświeżenie swoich planów zawodowych, to właśnie znaleźliśmy 25 podpowiedzi, które pomogą ci skierować karierę na nowe tory.

Zmiany to jedyny sposób na to, żeby posuwać sprawy do przodu. Problem w tym, że pomimo ich dobroczynnego działania, bardzo się ich boimy. Przeraża nas ryzyko, że będzie jeszcze gorzej albo że się nie uda... W efekcie za przemeblowywanie swojego życia, także zawodowego, bierzemy się najczęściej wtedy, kiedy jesteśmy przyciśnięte do muru, a wszystko wokół zaczęło już się walić. A to nie jest dobry moment. Lepiej posuwać sprawy w nowym kierunku, kiedy myślimy trzeźwo i czujemy się w miarę bezpiecznie. Nigdy nie jest za późno na dawanie sobie szansy zmienienia swojego życia na lepsze. Także tego zawodowego. Żeby znaleźć pracę, dzięki której będziesz z uśmiechem wstawać z łóżka, nie skupiaj się na swoich słabych stronach, ale szukaj tych rzeczy, które lubisz robić i z którymi radzisz sobie lepiej od innych.

Wiodący brytyjski internetowy przewodnik poświęcony tematyce rozwoju kariery zawodowej Careershifters.org opublikował praktyczny poradnik, który ma pomóc w dokonaniu zmian tak, aby kończyły się sukcesem zawodowym. Podpowiedzi zostały przygotowane na podstawie wskazówek ekspertów. Jeśli myślisz o zmianie lub podjęłaś już kroki w tym kierunku, szkoda byłoby nie skorzystać z porad specjalistów. Znaleźliśmy je z nadzieją, że pomogą Ci odnaleźć ścieżkę kariery, która będzie dla Ciebie radością, natchnieniem i spełnieniem.

Zobacz, na czym w tej chwili stoisz

Jeśli jesteś nieszczęśliwa w miejscu pracy, najbardziej kusząca może ci się wydawać myśl o całkowitej zmianie branży pod hasłem: ”rzucam w diabły cały ten syf”. Jednak specjaliści proponują, żeby zacząć od rozpatrzenia mniej dramatycznych zmian. Możesz zmienić stanowisko pracy w obrębie swojej firmy, możesz znaleźć podobne stanowisko, ale w innej branży, możesz też przenieść się do innego miasta czy kraju. Zastanów się, co ci się podoba, a co nie w obecnej pracy. Czy chcesz jedynie robić cokolwiek, byleby tylko było to coś nowego, czy jest to palące pragnienie podążenia zupełnie nową ścieżką kariery? Co wynika z twoich odpowiedzi?

1. Zostajesz i negocjujesz. Zastanów się, co w Twojej pracy powoduje, że jesteś sfrustrowana. Może się okazać, że praca jako taka nie jest problemem., ale pewne elementy muszą ulec zmianie abyś zaczęła się w niej znowu dobrze czuć. Zastanów się, czego powinny dotyczyć te zmiany i jak możesz ich dokonać. Nazwij problem i spytaj szefa czy jest szansa na zmianę sytuacji.

2. Odchodzisz na nowe, ale podobne stanowisko. Może lubisz zadania związane z twoją pracą, ale ludzie, z którymi pracujesz, kultura firmy lub cele twojej pracy nie odzwierciedlają tego, kim jesteś, i jakie wartości wyznajesz. Rozważ przejście na podobne stanowisko, ale w miejscu, które będzie bliższe twojej osobowości. Jeśli na przykład jesteś zdołowanym PR-owcem w dużej firmie prawniczej, może się okazać, że znalezienie nowego choć podobnego stanowiska pracy w innej branży przyniesie ci satysfakcję, której tak potrzebujesz.

3. Odchodzisz do całkowicie nowej branży…

A więc chcesz radykalnej zmiany?

4. Przyjrzyj się sobie uważnie. Co sprawia, że czujesz się dobrze? Co cię motywuje? Wyjdź z pudełka. Prawdopodobnie patrzysz na siebie tylko z jednej perspektywy. Zrób krok w bok i spójrz na siebie świeżym okiem. Zwróć uwagę na swoje zainteresowania poza pracą. Co sprawia, że czujesz się podekscytowana? Co cię pasjonuje? Słuchaj swego serca. Co mówi ci wewnętrzny głos?

5. Co mówią o tobie inni ludzie? Zdarza się, że praca, do której zostałeś stworzony jest dla ciebie tak łatwa i naturalna, że nie dostrzegasz jej znaczenia i lekceważysz swoje umiejętności. Podobno Marlon Brando dziwił się, dlaczego wciąż zatrudniają go do nowych filmów i tyle pieniędzy mu za to płacą. Nie wkładał w aktorstwo żadnego wysiłku, to było dla niego naturalne i też nigdy siebie za to nie cenił. Ty zwracaj uwagę na to, co inni ludzie uważają za twoją silną stronę i naturalne zdolności. Co ludziom się w tobie podoba? Czego ci zazdroszczą? Jakie pochwały kierują pod twoim adresem? Każdy ma jakiś naturalny talent, tylko trzeba się nauczyć być z niego dumnym.

6. Skup się na swoich mocnych stronach. Dobrze jest znać swoje słabe strony. Ale żeby odnieść sukces przy zmianie kariery zawodowej, trzeba skupić się na zaletach. Co przychodzi ci łatwo, podczas gdy inni wykonują to z trudnością? Odkryj wyjątkowość swoich zdolności i możliwości. Zmobilizowanie się do przezwyciężania swoich słabości wyciska z nas energię. Zamiast tego skup się na wykorzystaniu twoich prawdziwych talentów. Zostaw rzeczy, w których nie jesteś mocny ludziom, którzy są w tym dobrzy!

7. Kim są twoje bohaterki i bohaterowie? Pomyśl o osobach, których praca cię interesuje. Może to być ktoś, kogo znasz albo ktoś sławny. Co takiego pociąga cię w ich pracy czy sposobie życia? Porozmawiaj z ludźmi, którzy wykonują pracę, która wydaje ci się stworzona dla ciebie i dowiedz się jak to wygląda w praktyce. Zbyt często zdarza się, że wybieramy pracę, która wygląda dobrze na papierze, ale nie zastanawiamy się, jak to wygląda na co dzień. Zbadaj sprawę od podszewki.

8. Uwierz w siebie. Może jesteś przyzwyczajona do umniejszania czy niedoceniania swojich wartości. Może myślisz „Kim ja jestem żeby…?”. Twoja nowa droga kariery zawodowej może rozpocząć się od odkrycia, że jesteś istotniejsza, cenniejsza, bardziej wartościowa i ważniejsza niż do tej pory myślałaś.

9. Rozwiązanie może być bliżej niż myślisz. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się powiedzieć „Gdybym tylko znalazła kogoś, kto by mi zapłacił za zrobienie…” Zwykle wiesz, co uwielbiasz robić, ale nie masz pojęcia, jak mógłbyś na tym zarabiać. Nie unikaj robienia czegoś tylko dlatego, że w danym momencie jeszcze nie wiesz, jak to zamienić na nową ścieżkę zawodową. Nie szukaj wymówek, tylko po prostu rób to, rozwijaj się w danej dziedzinie. Daj sobie przynajmniej szansę na zmiany.

10. Dobrze się baw! Często mówi się, że to życie zmusza nas do zmian i dlatego podejmujemy różne ważne decyzje w chwili, kiedy jesteśmy już „przyciśnięci” do ściany. A to nie jest dobry moment. Najlepiej dokonywać zmian, kiedy jesteśmy rozluźnieni. Trudno podejmować mądre kroki dotyczącej kariery, kiedy jesteśmy załamani, czy sfrustrowani. Wyjdź do ludzi i rób to, co sprawia ci przyjemność, nawet jeśli wydaje ci się, że nie jesteś w stanie z tego wyżyć. Często kreatywne hobby, do którego nie zaglądałeś miesiącami, może stać się iskierką, która rozjaśni myślenie o możliwościach kariery. Kiedy jesteśmy szczęśliwi i pozytywnie nastawieni, zwykle przyciągamy szczęśliwe i pozytywne zdarzenia. Spróbuj więc uczynić swoje życie radosnym i pozwól, żeby wpływało to pozytywnie na próby zmiany kariery.

Chcę zmian, ale nie wiem, jak zacząć je wprowadzać

11. Zamiast myśleć o tym, od czego chcesz uciec, pomyśl o tym, do czego dążysz. Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć „Nie cierpię tej pracy/roli/projektu/szefa”, wiesz co to oznacza. Jesteś bardziej zainteresowana tym, jak się wyrwać stąd, gdzie jesteś, niż tym dokąd chcesz uciec. Spróbuj zmienić sposób myślenia, mówiąc do siebie: „Szukam pracy/roli/projektu/relacji z szefem, która będzie mieć.../ jest X,Y,Z”. Pomoże ci to ustrzec się od zmiany złej pracy na równie złą. Daje ci to również pozytywną motywację, energię do zmiany i większą szansę znalezienia odpowiedniej pracy we właściwym miejscu.

12. Buduj swoją pewność siebie. Kiedy decydujemy się na zmianę kierunku kariery, może nas blokować przekonanie, że nasze doświadczenia zawodowe jest za małe do danej pracy. Pielęgnuj pewność siebie poprzez koncentrowanie się na umiejętnościach i praktyce, które już posiadasz. Jakie są twoje mocne strony? Jakie posiadane przez ciebie zdolności mogą być przydatne na nowym stanowisku? 

13. Odrób pracę domową. Aby dokonać jakiejkolwiek zmiany możliwie jak najpłynniej, dowiedz się, jak najwięcej na temat wybranego zajęcia. Wielu osobom wydaje się, że zmiany dokonują się same. Ty dla odmiany postaw na działanie. Sprawdź, co jest ci potrzebne, żeby zaistnieć w danej branży. Zidentyfikuj swoje braki i poszukaj sposobów wypełnienia tych luk.

14. Zamiast powtarzać, że nie możesz mieć tego, czego chcesz, zapytaj siebie, czego potrzebujesz, żeby osiągnąć to, czego pragniesz. Bardzo łatwo jest uwierzyć w to, że nie mamy szansy na żadne zmiany i musimy się pogodzić z tym, co jest. Tak, zdarza się, że to prawda, ale często jest to jedynie wygodna wymówka, żeby nie podejmować działania czy ryzyka, z którym wiąże się z dążeniem do celu. Kiedy patrzysz na zdarzenia bardziej pozytywnie, możesz dostrzec drogę, którą należy podążyć i realne przeszkody, które masz do pokonania.

15. Stwórz realny plan działania rozłożony w czasie. Kiedy już podejmiemy decyzję co chcemy robić, śpieszy nam się i chcemy wszystko mieć od razu. Dajmy sobie czas – przekonują specjaliści. Rzym też nie od razu zbudowano. Zastanów się, co musisz dokończyć, skompletować, jakie podjąć kroki żeby zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu? Jak długo czasu zajmie Ci zdobycie umiejętności, które pomogą ci zrobić pierwszy krok? Jak rozłożyć wykonanie pierwszego kroku w czasie, tak żeby był to najlepszy moment zarówno dla Ciebie jak i dla osób z twojego otoczenia? W momencie gdy widzisz realną możliwość dokonania tego kroku, tym bardziej realne się ono staje.

16. Oceń przytomnie swoje możliwości finansowe. Często do zmian potrzebny jest nie tylko realny planu działania, ale także zaplecze finansowe. Czy musisz zaoszczędzić przed podjęciem pierwszego kroku? Jakie dodatkowe koszty wchodzą w grę? Jeśli będziesz potrzebowała dodatkowych pieniędzy na trening lub szkolenie, jak będziesz mogła je zdobyć? Jak możesz zaoszczędzić, jakie działania podjąć żeby poprawić swoje finanse? Sporządź miesięczny zapis finansowy i zobacz, na co idą zarobione pieniądze. Czy możesz w jakiś sposób ograniczyć swoje wydatki? Stwórz solidną analizę swoich finansów przed podjęciem pierwszego kroku.

17. Wyjdź do ludzi. I nie bój się zadawania nawet naiwnych pytań. Porozmawiaj z ludźmi, którzy pracują już w branży, do której chcesz przejść i dowiedz się, jak się tam dostali i co ich zdaniem mogłoby ułatwić twoje pierwsze kroki w danej pracy.

18. Zostań wolontariuszem albo zatrudnij się jako stażysta. Jest wiele sposobów na spróbowanie sił w nowej dziedzinie. Możesz zostać wolontariuszką, zacząć działać jako wolny strzelec albo zatrudnić się na pół etatu. Jeśli jest to możliwe, zostań stażystką w interesującej cię dziedzinie, zanim jeszcze zaczniesz ubiegać się o pracę. Wymienione wyżej możliwości pomogą ci lepiej zrozumieć, w jakim kierunku podążasz, mogą także pomóc dostać propozycję pracy.

19. Stwórz swój nowy profil osobowościowy. Wyobraź sobie, że musisz zaprezentować się przed kimś nieznajomym. Mów tak, jakbyś już dokonała zmiany w swojej karierze zawodowej. Napisz nowe CV. Wyobraź sobie, że jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej: stwórz kilka przemyślanych odpowiedzi. Teraz zaprezentuj swój nowy profil innym. Zacznij uczęszczać na wydarzenia, na których możesz poznać interesujących ludzi. Zaangażuj się w coś. Osobowość jest równie ważna co twoje zdolności i wiedza. Pozwól się zauważyć.

20. Nie działaj samotnie. Założenie, że sukces jest działaniem pojedynczej osoby jest jednym z najbardziej szkodliwych mitów, jakie kiedykolwiek stworzono. Jeśli decydujesz się na dużą zmianę będziesz potrzebować wsparcia. Znajdź coacha, przeglądaj inspirujące fora internetowe albo znajdź przyjaciela, który także myśli nad zmianą kariery zawodowej. Spotykajcie się regularnie. Zachęci was to do działania i zmobilizuje do podejmowania kolejnych kroków.

21. Utrzymuj kontakt z osobami, które cię wspierają. Kiedy rozpoczynasz proces dokonywania zmian w swoim życiu, ze swoich marzeń zwierzaj się jedynie osobom, które faktycznie Cię wspierają. Będą cię dopingować nawet trudnych w chwilach (których na pewno nie zabraknie), będą cię mobilizować i przypominać o celu, do którego dążysz. Czasem spotykamy ludzi, którzy pozornie nas wspierają, ale tak naprawdę nie chcą naszej zmiany. Kiedy my się zmieniamy, oni także muszą dokonać zmiany w naszych relacjach, co dla wielu jest niewygodne. Zidentyfikuj więc kilka prawdziwie wspierających cię osób i trzymaj się ich.

22. Zrób coś dzisiaj. Zmiana kariery zawodowej nie jest łatwa. Czasem zmiany nas przytłaczają i z tego powodu odkładamy działania na później lub poddajemy się niemalże na samym starcie. Upewnij się więc, że zrobiłaś coś dzisiaj i staraj się podejmować jakieś działanie zbliżające cię do zmiany pracy każdego dnia, nawet jeśli jest to będzie tylko drobiazg. Spisz swoje działania w dzienniku, ustaw alarm w komórce przypominający o wykonaniu danej czynności. I tak krok po kroku dochodzi się do celu.

Przezwyciężaj lęki

23. Co się stanie, jeśli podejmę złą decyzję? Jest to pytanie spowodowane „paraliżem poprzez analizę”. Dobrze jest przemyśleć sprawy, ale jeśli odwlekamy nasze decyzje lub pozostajemy niezdecydowani, będziemy stać w miejscu. Życie wyda się łatwiejsze i bardziej pasjonujące, jeśli zaczniesz poruszać się w jakimś kierunku i zaczniesz cieszyć się tą podróżą.

24. Nie bój się odrzucenia. Kiedy pytasz o pracę, musisz być zawsze gotowa na to, że usłyszysz ”Nie”. Żeby znaleźć lepsza posadę, trzeba przestać bać się odrzucenia. Żadna praca nie została znaleziona bez przełamania tego strachu. I niewiele jest przypadków, w których obyło się bez doświadczenia odmowy. Tak naprawdę odmowa jest oznaką postępu. Dopiero kiedy otrzymasz pierwszą odmowę czujesz, że naprawdę rozpocząłeś poszukiwania pracy. Jak każdy otrzymasz dużo odpowiedzi odmownych, zanim zdobędziesz nową pracę. Potraktuj więc kolejne „nie” jako coś, co zbliża cię do zdobycia pracy. Wyciągnij wnioski z odmowy i ruszaj do przodu.

25. Skup się na tym, co udało ci się osiągnąć do tej pory, zamiast roztrząsać to czego nie osiągnęłaś. Jest wiele rzeczy, których nie możesz kontrolować w poszukiwaniu pracy czy w rozwoju kariery zawodowej. Nie trać czasu, energii i motywacji myśląc o tym. Jak najlepiej zagospodaruj swój czas i zachowaj energię na myślenie o tym, co możesz zrobić i co udało ci się osiągnąć do tej pory. Szukaj kontaktów, pozyskuj znajomości, poświęcaj czas na tworzenie nowych dokumentów aplikacyjnych, które mają przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy. To są rzeczy, które od ciebie zależą.

Joanna Keszka

NA PODSTAWIE INFORMACJI Z WWW.CAREERSHIFTERS.ORG

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (9)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

Łatwe powyżej year of birth 1970 youre not even considered

gość

Wyjdź z pudełka? jest coś takiego w języku polskim? Może się czepiam, ale wkurzają mnie te kalki z angielskiego. potocznie można coś takiego powiedzieć, ale w artykule? Brrrr

gość

to nieprawda, że nie ma wyjścia i jak się nie ma przysłowiowych 30 lat, to już krzyżyk na drogę, czyli zero szans na godziwą pracę, moja kuzynka mieszka w małym miasteczku, wszędzie stamtąd daleko, a rynek pracy bynajmniej nikogo nie rozpieszcza, a w zasadzie czasami go po prostu nie ma, zamkneli przedszkole w którym kuzynka pracowała przez ostatnie 10 lat, u niej 50 - siątka na karku i rzeczywiście przez moment miała depresję i poczucie, że to już koniec, ale było jej z tym tak źle, że postanowiła, że przestanie miec doła, bo dłużej już nie wytrzyma, wyjechała z mieściny do czegoś wiekszego, zaczynała jako opiekunka do dziecka, ale była tak dobra, że potem zatrudnili ją w biurze firmy rodziców dziecka, a potem ona jak sie odkuła finasowo to wrociła do miesciny, bo to w końcu jej dom, i tam dostała pracę w nowej firmie: jest szefowa działu, kieruje spedycją, a pod sobą mam dwóch facetów, jak ja pytała, jak jej sie to wszystko udało, to mówiła - nie poddawać się i nie bać się pracy,

gość

walcząc o nowe i lepsze własnie dziś wysłałam do Was aplikację:)

gość

Świetnie!!!!!!!!!!!Zaraz szukam nowej pracy. A, zapomniałabym auotorku artykulu, zdaje się że mamy mega bezrobocie.

gość

Uwielbiam wasze klimatyczne zdjęcia, no dobrze artykuły też...:)

gość

"Jednak specjaliści proponują, żeby zacząć od rozpatrzenia mniej dramatycznych zmian."
Tego typu błędy odwracają uwagę od sensu artykułu, mam wrażenie, że autorka jest niedouczona, wstyd ;<

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij