niedziela, 19 stycznia 2020

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Im trudniej o pracę i im dłużej jej szukasz, tym bardziej rozmowy kwalifikacyjne mogą być dla ciebie stresujące. Spokojnie – osoba, która cię odpytuje to też człowiek. Podpowiadamy, jak nawiązać z nią kontakt.


Intensywnie szukasz pracy. Wysyłasz setki ofert, byłaś na kilku rozmowach. I nic. Im bardziej nam na czymś zależy, tym więcej popełniamy błędów starając się to zdobyć. I dlatego na kolejnym spotkaniu mówisz za dużo i śmiejesz się za głośno, albo odwrotnie - zasycha ci w gardle i nie masz siły oderwać wzroku od szklanki, którą przed tobą postawiono.

Kluczem do powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej jest nawiązanie jak najbardziej ludzkiego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Szukanie pracy to sprzedawanie swoich możliwości. A także zaprzyjaźnianie się z rozmówcą (mimo stresujących okoliczności). No cóż, sukces zawodowy (życiowy też) sprowadza się często do tak zwanej chemii.

Na szczęście wytwarzania „chemii” można się nauczyć. Spróbuj potraktować rozmowę kwalifikacyjną nie jak dręczący egzamin, ale okazję do nawiązania kontaktu z drugą osobą.

Oto, jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej:

  • Odważnie zadawaj pytania. Żeby zadać dobre pytanie, wcześniej zdobądź jak najwięcej informacji na temat branży, firmy i osoby, z którą jesteś umówiona. Przemyślane pytania pokazują pracodawcy, że interesujesz się ich firma i branżą.

  • Z zainteresowaniem słuchaj, co ma do powiedzenia twój rozmówca. Tak, tak – oczywiście to ty jesteś odpytywana, ale ludzie (w tym pracodawcy) lubią opowiadać o tym, czym się zajmują. Pozwól mówić drugiej osobie. Zrobisz wspaniałe wrażenie uważnie słuchając.

  • Okazuj zainteresowanie. Pochyl się odrobinę do przodu, rozluźnij ręce, dłonie połóż swobodnie na kolanach. Uśmiechaj się i patrz przyjaźnie w oczy swojego rozmówcy.

  • Mów wyraźnie, prostym językiem, pełnymi zdaniami. Swobodnie bierz oddechy pomiędzy poszczególnymi kwestiami.

  • Używaj terminów i słownictwa specyficznego dla danej branży albo zawodu np. target, headline itp. W ten sposób pokażesz, że „należysz do klubu”. Oczywiście nie przesadzaj.

Czy pomyślałaś kiedyś, że twój rozmówca też może być zestresowany, zabiegany albo przepracowany? Pomóż jej (jemu) poczuć trochę lepiej: uśmiechnij się, trochę połechtaj ego (jej lub jego ego), zainteresuj się tym, co do ciebie mówi. Jeśli jest konkretny, bądź konkretna, jeśli chce pogawędzić, daj mu szansę się wygadać, jeśli za czymś nie przepada, na tą jedną wyjątkową chwilę, ty też możesz przestać to lubić. W ten sposób zdobędziesz kilka dodatkowych punktów, wdzięczność i uznanie. Przy okazji sama przestaniesz myśleć, jaka jesteś zestresowana.

Rozmawiaj, słuchaj, zaprzyjaźniaj się i zdobywaj pracę!

Andrzej Stobierski

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (3)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

Właśnie takiego artykułu szukałam.Krótko,zwięzle i na temat,a zawiera wszystko co niezbędne w każdej rozmowie kwalifikacyjnej.Komunikacja,a co za tym idzie znalezienie wspólnego języka to podstawa w stosunkach międzyludzkich.Dodam tylko,iż wiele rozmów kwalifikacyjnych nie powinno nas zniechęcać,lecz być naszym atutem,bo kto umie z nich wyciągać wnioski jest w tym coraz lepszy i w końcu staje się mistrzem w tej dziedzinie.Nie ma to jak uczenie się na własnych błędach.Najlepsza szkoła życia.Proszę o więcej takich wskazówek.Na przykład jak powinno wygladać profesjonalne cv i list motywacyjny.Pozdrawiam.

gość

Pewność siebie, kultura, uśmiech i jeszcze raz pewność siebie :)

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij