poniedziałek, 20 stycznia 2020

Grzeczne dziewczynki pracują do późna

Kompetentne, pracowite i miłe. Wydaje nam się, że robimy wszystko, żeby otrzymać upragnioną pozycję w firmie. Ale pomimo naszego wkładu, nikt nie oferuje nam awansu, ciekawszych zadań, ani podwyżki. Jak wyrwać się z zawodowej pułapki, w którą wpada większość kobiet?

 Jesteś młodą kobietą, ciężko pracowałaś, by zdobyć dobre wykształcenie, wierzysz, że to twoja przepustka do sukcesu. Słyszałaś o walce, jaką w przeszłości stoczyły feministki. Wiesz, że dzięki niej obecnie mamy równouprawnienie w sferze politycznej i zawodowej. Jeżeli ufać obiegowym opiniom, to teraz, gdy kobiety wywalczyły już wszystko, feminizm sprowadza się do paplaniny, czy wyuzdane buty na wysokim obcasie, to potwierdzenie patriarchatu czy może przeciwnie - znak wyzwolenia seksualnego kobiet.
Ale to nie twój problem. Ty pełna entuzjazmu wskakujesz w wir kariery, wierząc, że dzięki umiejętnościom i ciężkiej pracy czeka cię droga na sam szczyt. Szybko orientujesz się, że mimo poświęcenia i pracowitości, cały czas kołatasz się na stanowiskach niższych i średnich. Mówisz sobie „OK, każdy musi zapłacić frycowe”. Tyle że twoi koledzy jakoś częściej dostają ciekawsze zadania, więcej szans na rozwój. No i szybciej awansują.

Modne i eleganckie gadżety erotyczne dla kobiet i dla par
Zaprasza Joanna Keszka, red. naczelna Barbarella.pl
LoveStore.Barbarella.pl

Kobiety pozostają w cieniu


Skąd my to znamy. Pomimo niezaprzeczalnych zmian w ostatnich dziesięcioleciach, kobiety nadal nie dorównują mężczyznom w zarobkach i rozwoju kariery. Dotyka to wszystkich kobiet, niezależnie do wykształcenia, zawodu, miejsca zamieszkania. Wszystkie zarabiają 20-40% mniej niż mężczyźni w tych samych kategoriach zawodowych. Kobiety rzadziej są prezesami czy wspólnikami w biznesach. Również w polityce jest ich mniej.

Często powtarza się, że kobiety same sobie są winne, bo nie potrafią angażować się w pracę tak jak mężczyźni, a przecież świat mknie na przód i trzeba umieć stawiać czoła konkurencji. Z drugiej strony coraz większa ilość badań udowadnia, że kobiety bardziej niż mężczyźni potrafią związać się ze swoją firmą i akceptują ciężką pracę jako drogę do rozwoju zawodowego. Mimo to kobietom, którym od najmłodszych lat wpaja się społeczne i „miłe” zachowania, dużo trudniej przychodzi chwalenie się osiągnięciami, przez co rzadziej niż mężczyźni występują o podwyżki i awanse. W pracy, gdzie dobrze widziane są zachowania agresywne i samo-promujące, kobiety pozostają w cieniu.

Nie wypada, aby kobieta walczyła we własnej sprawie


Kobiety, niezależnie od stanowiska, nie są tak dobre jak mężczyźni w opowiadaniu o swoich dokonaniach i umiejętnościach - zarówno przełożonym i podwładnym. Nie będą się przechwalać i narzucać, nie zapytają o podwyżkę czy awans. Nie zrobią nic, co mogłoby zostać odebranie jako przechwalanie się.

W naszej kulturze, gdzie dziewczynkom narzuca się model słodziutkiej księżniczki z filmów Disney’a, dorosłe kobiety nie potrafią agresywnie zabiegać o awanse i chełpić się osiągnięciami. Od najmłodszych lat są uczone być miłe, nie chwalić się, nie wywyższać. W tym samym czasie od chłopców oczekuje się przebojowości i podejmowania ryzyka. Wchodząc w dorosłe życie to chłopcy mają większe doświadczenie w podejmowaniu inicjatywy, bo tego się od nich oczekuje, do tego zachęca i za to nagradza. Jak widać, to nie geny odpowiadają za brak tej umiejętności u kobiet.

W rzeczywistości kobiety są niezwykle przebojowe, tyle że nie dla siebie. Wykazują się gigantyczną inicjatywą dbając o rodzinę, są świetnymi aktywistkami w sprawach społecznych. Potrafimy dużo, ale społeczeństwo wmawia nam, że nie wypada, aby kobieta walczyła we własnej sprawie, bo wtedy jest samolubna i zachłanna. Po prostu jędza.

Pokaż pazurki i wolę walki


Jak poradzić sobie z pułapką, w jaką wpadają kobiety w sferze  zawodowej:

 1. Dąż do sukcesu
  Skupiaj się na sprawach istotnych. Angażuj się w ważne projekty, takie które dają szansę na sukces i na twój rozwój. Przestań zgłaszać się na ochotnika do mało prestiżowych i mało znaczących zadań.

 2. Nie zajmuj się drobiazgami
  Nie szukaj i nie przepisuj dokumentów, nie skanuj zdjęć, nie obsługuj kserokopiarki i faksu. To rutynowe zadania, które nie wzmacniają pozycji zawodowej. Jeśli tylko masz taką możliwość, deleguj to sekretarkom, jeśli nie masz sekretariatu, nie rób sama za niczyją sekretarkę, „obsługuj” tylko siebie.

 3. Poświęcaj swoją energię do własnych celów
  Nie wyręczaj współpracowników, żeby zyskać ich sympatię. Nie poświęcaj swojego czasu, który jest ci potrzebny do realizowania własnych zadań. Nie kieruj się wciąż tym, co pomyślą inni. Przećwicz odpowiedź: „Wiesz bardzo chciałabym ci pomóc, ale jestem po prostu zawalona robotą”. Nie mów nic więcej. Nie przepraszaj. Oprzyj się pokusie rozwiązywania problemów za kogoś.

 4. Stawiaj jasne wymagania
  Kiedy na czymś ci zależy, zamiast czekać, mów czego chcesz: ambitniejszych zadań, awansu, podwyżki. Nie oczekuj, że coś w twoim życiu zawodowym: „samo się wydarzy”.

 5. Przekraczaj nakazy i zakazy
  Kobiety, które z poświęceniem i pokorą usługują innym i wykonują czarną robotę, nie doczekają się uznania ani wynagrodzenia. Sukcesy odnoszą ludzie, którzy głośno i wyraźnie przedstawiają swoje pomysły, stawiają wymagania i wykazują chęć podjęcia się nadzwyczajnych zadań.

 6. Bądź dumna ze swoich osiągnięć
  Awansują ci, którzy potrafią „sprzedać siebie”. Przy każdej okazji prezentuj swoje sukcesy i możliwości.

Joanna Keszka

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (10)
sortowanie: najstarsze/najnowsze

tekst jakby pisany do mnie, biję się w moją chudą pierś: skanowałam, kserowałam, chociaż nic z tego nie miałam,
wydrukuję sobie "pokaż pazurki i wolę walki" i będę nosiła w swojej "pracowej" torebce i uwaga: będę z tej listy korzystała,

gość

Mnóstwo w tym prawdy, ale wiesz, czego boi się kobieta (ja)? Że jak wywalczę sobie ambitne zadanie, a mi nie wyjdzie, wszyscy powiedzą - "tak się pchała, a teraz proszę, nie radzi sobie". Tego rodzaju strach też chyba mamy wyuczony ...

Zdecydowanie się pod tym podpisuję. Istnieje niestety takie takie zagrożenie, jeśli robisz wiele ciekawych projektów to gdzieś tam musi się coś obsunąć czy lekko zawalić. I wtedy możemy być pewne, że przy prośbie o podwyżkę, będzie to nam wypomniane i co z tym zrobić? po prostu - bronić reszty udanych zadań. Bronić zawzięcie i uparcie!!!!!!!!

gość

" /.../ Jeśli tylko masz taką możliwość, deleguj to sekretarkom, jeśli nie masz sekretariatu, nie rób sama za niczyją sekretarkę, „obsługuj” tylko siebie"

No rzeczywiscie. Rada dla kobiet: "zrzucajcie nieprestizowa robote na inne kobiety" ???? Rece opadaja.

gość

Niestety taka rola życia

gość

Bardzo życiowy artykuł

gość

Chyba 6 punkt najważniejszy jak dla mnie.

gość

Sama prawda, niestety ciężko w obecnych czasach walczyć o swoje skoro już na starcie dostaje się same ochłapy

gość

No i dokładnie. Kiedy się wreszcie nauczymy, że jeśli potrafimy coś zrobić, to nic nie powinno nam przeszkodzić? Większość z nas powinna sobie tę listę nad biurkiem powiesić, o!

Dziękuję!

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij