poniedziałek, 14 października 2019

9 sposobów na zdobycie dobrych rad na temat twojej kariery

Nie wiesz, w którą stronę skierować swoją karierę lub jaki chwyt zastosować, żeby wyjść na prostą w biurowej dżungli? Warto zapytać kogoś o radę. Sztuka polega na tym, żeby wiedzieć, kogo i jak, a potem odróżnić dobrą podpowiedź od takiej, z której nie warto korzystać.

Życie zawodowe to ostra gra a nie rodzinny piknik. Jeżeli nie masz ochoty na zaszczytne ostatnie miejsce w biurowych rozgrywkach, powinnaś wiedzieć, gdzie szukać i jak korzystać z zawodowych rad. Bycie mistrzem w korzystaniu z zawodowych podpowiedzi to umiejętność, którą zdobywa się latami. Dzięki naszym podpowiedziom masz szansę nauczyć się tego w krótszym czasie.

1. Pytaj więcej niż jedną osobę

To złota zasada wszystkich skutecznie korzystających z podpowiedzi innych ludzi. Nie ważne jak doświadczona, mądra i elokwentna jest osoba, z którą się konsultujesz, nie poprzestawaj tylko na jednej opinii. Przecież tu chodzi o ciebie i twoją karierę, musisz postarać się bardziej. Być może zaskoczy cię fakt, że konsultując się z większą ilością osób będziesz dostawać czasami sprzeczne opinie. To dowód, że do każdego celu można dojść różnymi drogami.

2. Szukaj podpowiedzi wśród osób, które z sukcesem kierują swoim życiem zawodowym

Brzmi dość oczywiście, ale często zdarza nam się np. słuchać rad w sprawach związków od osób, które nie mają udanego życia osobistego, albo poznawać finansowych strategie tych, którzy niczego w życiu się nie dorobili. Powinnaś zachowywać się trochę jak detektyw. Zdobywaj informacje na temat rzeczywistych sukcesów osoby, z którą chcesz się skonsultować. Ufaj też swojej intuicji. Niektórzy udają, że mają w jakiejś dziedzinie szczególne osiągnięcia, a po bliższej weryfikacji okazuje się, że to nieprawda. Bądź też odrobinę podejrzliwa w stosunku od osób, których życie wygląda zbyt idealnie.

3. Staraj się znaleźć osoby, którym naprawdę może zależeć na tym, żeby tobie się udało

Niektóre osoby mogą nie być zainteresowana wspieraniem ciebie, bo po co miałyby tworzyć sobie konkurencję? Jeżeli ktoś czuje się zagrożony, będzie odwodzić cię od pomysłów sięgania po więcej i realizowania bardziej ambitnych planów. Czasami możesz usłyszeć, że twój cel nie ma sensu i szans, tylko dlatego że osoba, która się wypowiada, dawno nie miała dobrego seksu, ma kłopoty z kredytem, z własnym szefem, albo po prostu dlatego, że zjadła kiepskie śniadanie. Uważaj na motywacje osób, z którymi się konsultujesz.

4. Przyjrzyj się własnej motywacji

Jeżeli zauważysz, że pomimo wielu różnych rad czujesz opór albo niechęć do zrealizowania przynajmniej jednej z nich, zastanów się, czy przypadkiem nie brakuje ci determinacji, aby coś zmienić w twoim życiu. Albo może cele, które sobie wyznaczyłaś, nie są zgodne z tym, czego tak naprawdę pragniesz. Żeby skutecznie korzystać z rad innych, najpierw trzeba zrozumieć swoje oczekiwania i możliwości.

5. Korzystaj z różnych źródeł

Rozmawiaj nie tylko z osobami z najbliższego otoczenia, szukaj podpowiedzi także u osób z bardziej odległych środowisk. Im sprawa jest trudniejsza czy ważniejsza, tym mniej się ograniczaj. Wybieraj tez osoby w różnym wieku i z różnym doświadczaniem. Nie tylko specjaliści, którzy całe życie spędzili w danej branży mogą być dobrymi mentorami. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się też ci, którzy wyprzedzają cię w karierze 4-5 lat. Mogą lepiej pamiętać, jak wyglądały ich początki i dawać lepiej przystającej do obecnych realiów informacje na temat tego jak piąć się w górę, czy rozwiązywać konkretny problem.

6. Nie ignoruj krytykantów

Ludzie, którzy zawsze widzą szklankę do połowy pustą, albo ci którzy po prostu cię nie lubią, też czasami bywają źródłem ciekawych informacji. Pesymiści potrafią z szybkością błyskawicy wypatrzeć słabe punkty naszych planów. Osoby, które nie są naszymi sprzymierzeńcami, mogą bez ogródek wskazać na nasze słabe strony, czego nie zrobiliby przyjaciele i dobrzy znajomi, obawiający się, żeby nas nie urazić.

7. Sporządzaj notatki

Niektórzy ludzie po prostu uwielbiają dawać rady i mogą cię obdarzyć większą ilością informacji niż się spodziewasz. „Na gorąco” wydaje nam się, że wszystko zapamiętamy, ale to tylko nasze pobożne życzenie. Warto mieć pod ręką kartkę i długopis, zapisać to, co wydaje się najciekawsze i na spokojnie zastanowić się nad tym później. Uważaj jednak na tych, którzy tylko mówią. Dobry doradca jest uważnym słuchaczem. Zadaje pytania, próbuje zrozumieć twoją sytuację i pozwala też tobie się wygadać, bo czasami sama możliwość opowiedzenia na głos o swoim problemu pomaga się odblokować.

8. Obserwuj tak samo uważnie, jak słuchasz

Czasami osoby, którym się udało odnieść sukces nie potrafią nazwać tego, co było źródłem ich powodzenia. Jeśli jednak będziesz jednocześnie uważnie ich słuchać i przyglądać się temu, co robią, masz szanse odkryć ich sekret.

9. Fakt, że poprosiłaś o radę nie oznacza, że musisz ją wykorzystać

Obawiasz się, że twój doradca poczuje się rozczarowany, jeśli nie zastosujesz się do jego wskazówek? Cóż, może tak się zdarzyć. Ale to twoje życie i twoja kariera i jesteś jedyną osobą, która poniesie konsekwencje takiej, a nie innej decyzji.

Joanna Kesza

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (1)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

Fajne wskazówki. Szczególnie podobają mi się punkty 5,6 i 8. Im szersza perspektywa, tym lepsze efekty. W moim przypadku pomocni byli moi bliscy. Dzięki ich wsparciu byłam bardziej zdeterminowana do działania.

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij