poniedziałek, 9 grudnia 2019

Kot - obraz

Bardzo lubię koty. Psy też, ale koty są bardziej tajemnicze. Dlatego tak pociąga mnie kolekcjonowanie pięknych kocich wizerunków. Kiedy zobaczyłam obraz tego niebieskiego dachowca, nie mogłam oderwać oczu.


Zachwycił mnie, to był mój kot, suma wszystkich kotów z którymi się w swoim życiu przyjaźniłam. Niestety, nie udało mi się zostać właścicielką tego obrazu. Dotarłam tylko do informacji na temat autorki tego niezwykłego portretu.

Katia Sokołowa-Zyzak


Urodziła się i wychowała w Moskwie w rodzinie o artystycznych tradycjach – dziadek Mikołaj Sokołow i ojciec Michał Sokołow byli malarzami. Artystka uczyła się w Liceum Plastycznym przy Instytucie im. Sulikowa w klasie akwareli pod kierunkiem Aleksandra Michajłowa, a w 1981 r. ukończyła studia wyższe w Moskiewskim Instytucie Sztuk Stosowanych (MWHPU – dawnym Instytucie Stroganowa) na Wydziale Ceramiki. Od 1980 r. uczestniczy w wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Od 1986 r. mieszka i pracuje w Warszawie.

Zajmuje się ceramiką (porcelana), akwarelą i gwaszem oraz malarstwem sztalugowym (farba olejna, akryl). Przedmiot zainteresowań artystycznych stanowią figuratywne kompozycje, portret, pejzaż (w tym pejzaż miejski). Inspiracje czerpie m.in. ze źródeł kultury słowiańskiej.

W swoim dorobku ma wystawy indywidualne w Polsce (w tym w TPSP w Warszawie) i zagranicą (m.in. Litwa). Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach (USA, Chile, Francja, Niemcy, Finlandia, Indie) oraz w zbiorach muzealnych (Moskwa, Riazań, Rybińsk, Szczełykowo). Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych plenerach artystycznych.

Katia Sokołowa-Zyzak zest członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa.

JK

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (3)
sortowanie: najstarsze/najnowsze

Patrzę na kota, i jakoś tak zawsze przychodzi mi do głowy głośne... miauuuuuuuuu! "Ten mnie miauuu, tamten miauuu" ;-)

gość

A nie lepiej byłoby tego miauuuuułam, tamtego miauuuułam.....

gość

Ale macie skojarzenia ;)

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij