niedziela, 19 stycznia 2020

Wszystko, czego pragniesz, jest po drugiej stronie strachu

Czy zastanawiałaś się, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś wypluła tkwiącą ci w gardle kulkę strachu? Gdybyś przestała się bać odrzucenia, wyśmiania, krytyki, porażki, samotności? „Patyk” Hanny Samson to książka o tym, co się dzieje, kiedy kobieta zamiast bać się swojej siły, zaczyna z niej korzystać. 

Dorastamy w społeczeństwie, w którym kobiety mają się bać, mają znać swoje miejsce i siedzieć cicho. Kobiety straszy się, że zadziorność skazuje nas na samotność i odrzucenie, a bronienie własnych opinii naraża tylko na nieuchronne kłopoty.

W książce Hanny Samson „Patyk” odwaga się opłaca. To historia kobiety, lat około 40, która ma własne mieszkanie w stolicy, pracę w dużej redakcji, nie ma faceta, ale ma za to psa. W ciemnym garażu napada na nią nieznajomy mężczyzna. Bohaterka książki jest przekonana, że broniąc się przed atakiem, właśnie została morderczynią. I zaczyna bać się tak bardzo, jak nigdy wcześniej w życiu. Jest przerażona tym, co zrobiła i boi się konsekwencji. Strach jest tak ogromny, że nie może go dłużej znieść i… przestaje się bać. Przestaje się bać wszystkiego: wiecznie niezadowolonej matki, tego, że nikt jej nie lubi, przestaje się bać damskich bokserów i wymagających szefów w pracy, przestaje się bać samotności i bliskości. Zaczyna żyć na swoich własnych zasadach. I czuje się z tym tak dobrze, jakby łykała świeże, górskie powietrze po latach oddychania dusznym miejskim smogiem. Bohaterka „Patyka” nabiera siły, a jej życie nabiera sensu i tempa. 

Ta książka przypomniała mi o tym, że strach to straszny przesąd, który odgradza kobiety od władzy nad swoim życiem. Tylko te, które ustalają własne zasady pójdą swoją drogą. To nie uległość i bycie wiecznie uśmiechniętą, nawet wtedy, kiedy nie jest nam zupełnie do śmiechu, jest naszą kartą przetargową w odzyskiwaniu kontroli nad życiem.  Liczy się niezależność i waleczność. To się opłaca. Nie bez powodu mądrzy ludzie mówią, że wszystko, czego pragniesz, jest po drugiej stronie strachu. 

Gorąco polecam „Patyk” Hanny Samson! 

Joanna Keszka

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (0)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij