wtorek, 18 lutego 2020

10 rzeczy, których najczęściej żałujemy

Wprowadzanie nowych pomysłów na życie wielu osobom kojarzy się z groźbą porażki. A to przecież dawanie sobie szansy na wygraną! Ja osobiście wolę żałować, że coś zrobiłam, niż tego, że w ogóle nie podjęłam wyzwania.

Razem z moją przyjaciółką zastanawiałyśmy się niedawno, co by było gdybyśmy w wieku 20 lat miały taką wiedzę na temat życia co dzisiaj. Chciałoby się móc dokonać pewnych wyborów jeszcze raz. Pamiętam pewną propozycję pracy: zatrudniając się w nowej redakcji miałam do wyboru, czy chcę pisać w dziale urody, czy w dziale reportażu. Wtedy wybrałam reportaż. I tak oto zamiast bycia obdarowywaną i rozpieszczaną przez firmy kosmetyczne ich produktami i zabiegami, biegałam na konferencje prasowe, na których często nikt nawet nam nie dawał słonych paluszków do przegryzienia i jeździłam na spotkania drogami, którymi oprócz mnie nie jeździł w zasadzie już nikt i nie raz trzeba było wkładać wycieraczki pod koła, żeby z takiej rozmowy wrócić do domu. To były ścieżki, którymi jeździły tylko takie szalone reporterki jak ja i jeszcze ewentualnie pracownicy Providenta, ale przyświecały nam zgoła inne cele.

Do dziś śmieję się, że rezygnując z kariery w dziale uroda straciłam jedyną szansę w życiu na bycie rozpieszczaną. Z drugiej strony patrząc na swoje decyzje, takie a nie inne, widzę, że to one mnie kształtowały. Kim byłabym dzisiaj, gdybym ugrzęzła wcześniej na ciepłym, bezpiecznym stanowisku? Może nie byłabym tym, kim jestem, a przecież dobrze mi z tym, co myślę i robię teraz.

W związku z tym, że życie jest pełne niespodzianek, zaraz po rozmowie z przyjaciółką o tym „Co by było gdyby...” trafiłam ma ciekawy artykuł na dailymail.com, w którym przedstawiono wyniki badań na temat tego, czego najczęściej żałujemy.

Nie jestem Bogiem, bo to stanowisko jest już na szczęście zajęte

Według naukowców każdy z nas spędza około 15 minut tygodniowo żałując czegoś. Uważam, że ten akurat fakt jest bardzo pocieszający. Dlaczego? Bo zazwyczaj, kiedy coś nam nie wychodzi lub układa się inaczej niż to sobie wyobrażaliśmy, wydaje nam się, że inni w tym wypadku poradziliby sobie lepiej, tylko my znowu zostaliśmy i bez wróbla w garści, i bez kanarka w kieszeni. A tu proszę bardzo, z badań wynika, że mamy towarzystwo. Już starożytni przypominali, że błądzenie jest rzeczą ludzką, a tu jeszcze wtórują im najnowsze wyniki badań, potwierdzające, że wszystkim zdarzają się pomyłki i wpadki. Nikt nie jest doskonały. Za to bywamy dla siebie zbyt krytyczne i wymagające. Może pora zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy Bogiem, bo to stanowisko jest już zajęte. Nie warto ustawiać sobie w życiu poprzeczki zbyt wysoko. Kazik Staszewski śpiewał: ”Bo z wielu różnych dróg przez życie, każdy ma prawo wybrać źle”. Właśnie tak, każda z nas ma prawo do błędu i korzystanie z tego prawa to ludzka rzecz, a nie koniec świata. Nie musisz być idealna, możesz być sobą i to w zupełności wystarczy.

Mogłam więcej się uczyć

Najczęściej ubolewamy nad tym, że w przeszłości byliśmy zbyt rozrzutni i teraz mamy za małe oszczędności. Zaraz za tym życzylibyśmy sobie większej pilności w nauce, kiedy jeszcze był na to czas. Naukowcy stworzyli listę 10 rzeczy, których najczęściej żałujemy:

  1. Zbyt mało odłożyliśmy pieniędzy
  2. Mogliśmy bardziej postarać się w szkole
  3. Nie ćwiczyliśmy regularnie, nie uprawialiśmy żadnych sportów
  4. Widzieliśmy za mało świata, mamy zbyt mało wspomnień
  5. Nie możemy rzucić palenia
  6. Nie jesteśmy w bliskim kontakcie z innymi ludźmi
  7. Nie troszczyliśmy się o swoje zdrowie, kiedy był jeszcze na to czas
  8. Doceniliśmy naszego partnera/partnerkę, dopiero wtedy, kiedy związek się rozpadł
  9. Robiliśmy za mało zdjęć, kiedy sami dorastaliśmy lub kiedy dorastały nasze dzieci
  10. Zbyt szybko podjęliśmy decyzje o ślubie

Całkiem imponująca lista. A czy wiecie, że szczęśliwymi w życiu nie są ci, którym wszystko idzie gładko, tylko ci, którzy nie boją się nowych wyzwań i możliwości popełnienia błędu? W ten sposób zdobywa się doświadczenie życiowe i można potem być dumną z siebie, swojej odwagi i wytrzymałości. Nawet jeśli mamy nieduże oszczędności i za wcześnie wyszłyśmy za mąż, to nigdy nie jest późno za zmiany. Wprowadzanie nowych pomysłów na życie wielu osobom kojarzy się z groźbą porażki. A to przecież dawanie sobie szansy na wygraną! Ja osobiście wolę żałować, że coś zrobiłam, niż tego, że nie podjęłam wyzwania. A czego wy żałujecie najbardziej?

Joanna Keszka

 

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (10)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

U mnie królują punkty 1 i 6.

gość

Ja zaluje , ze skonczylam studia. Moglam ten czas (5lat) poswiecic na zdobywanie konkretnych umiejetnosci i zarabianie.

gość

kurcze - ta lista jest wstrzelona, znam większość z tych "żalów"! W tej chwili jestem na etapie żałowania najbardziej, ze nie przykładałam się wystarczająco do nauki, kiedy był na to czas:( ale właśnie myslę o tym, że nigdy nie jest za późno i może właśnie przyszedł moment w moim życiu, żeby sprobować to nadrobić...

gość

tylko 10

gość

1-4

gość

a ja żałuję, że przeczytałam ten tekst i zmarnowałam swój cenny czas...

gość

żałowałam, że nie przespałam się ze swoim pierwszym chłopakiem, ale..... po 22 latach naprawiłam swój błąd:) było warto...

gość

4 i 9 ale na szczęście częściowo do nadrobienia

gość

pozwoliłam sobie na zapoznać się z całą zawartością portalu i muszę przyznać, iż jestem zniesmaczona i zawiedziona... Niestety jest na niskim poziomie, a czasami wręcz wulgarny. Z prawie każdego okienka wyskakuje Pani Keszka popisując się swoją ilością przetestowanych wibratorów... a kogo to obchodzi???
Tytuły artykułów też zostawiają wiele do życzenia; pisanie w stylu mniej sąsiada w czterech literach i drzyj się jeśli tylko masz ochotę świadczy raczej o chamowatym i prostackim zachowaniu a nie o WYZWOLENIU. Żyjemy w społeczeństwie i pewne zasady i normy obowiązują, i tak jak ja staram się by wolność moja nie było kosztem wolności drugich, tak tego samego wymagam innych.
Można by takich przykładów jeszcze kilka ale zwyczajnie mi się nie chce. Ale każdy lubi to co lubi i szuka treści jakich go interesuje. Ja nie znajduję tu nic dla siebie.
pozdrawiam, gość

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij