niedziela, 17 listopada 2019

10 kroków, aby żyć swoim życiem w pełni - z okazji 10. rocznicy powstania Dojrzewalni Róż

Cała sztuka polega na tym, żeby nie tylko wiedzieć, czego się chce, ale i doceniać, czuć i wyrażać wdzięczność za to, co się ma. Trenerki Monika Kielecka-Prokop i Dominika Fieńko-Nawrocka z Dojrzewalni Róż wierzą, że jeśli będziesz doceniać miejsce, w którym jesteś, i jednocześnie nie bać się sięgać po więcej, wierząc, że zasługujesz na to, co najlepsze, nauczysz się żyć swoim życiem w pełni.

Zaprzyjaźnione z Barbarella.pl kobiece przedsięwzięcie o nazwie Dojrzewalnia Róż www.dojrzewalnia.pl już od 10 lat tworzy przestrzeń do odkrywania i rozwijania kobiecości. Wspierają i umożliwiają twórcze spotkania dla kobiet. Z okazji 10 rocznicy urodzin współpracujące z Dojrzewalnią trenerki podzieliły się swoimi podpowiedziami, jak bardziej cieszyć się życiem. Czytanie tych porad to wspaniała przygoda. Dzisiaj przedstawiam wam inspirujący temat: „10 kroków, jak żyć swoim życiem w pełni” autorstwa trenerek Moniki Bieleckiej-Prokop i Dominiki Fieńko-Nawrockiej. Ich motto: „Żyć to znaczy rodzić się w każdej minucie” (Erich Fromm)

10 kroków, aby żyć swoim życiem w pełni

  1. Bądź dla siebie najważniejsza! Patrz na siebie z miłością i troską. To punkt wyjścia do dobrego kontaktu ze sobą i innymi. Jedyną osobą, którą jesteś w stanie naprawdę zmienić, jesteś Ty sama. Bez dobrego kontaktu ze sobą będzie Ci trudno świadomie i szczęśliwie przeżyć swoje życie.

  2. Codziennie odpowiadaj sobie na pytanie, czego JA potrzebuję, aby być szczęśliwszą? Kiedy Ty zaczynasz być bardziej szczęśliwa, Twoje otoczenie widzi zmianę i rezonuje z nią. Tak to działa – Twoi bliscy zaczynają czuć się lepiej, nagle zjawia się ktoś, kto pomoże rozwiązać jakiś węzeł gordyjski…

  3. Jasno wytyczaj swoje granice i komunikuj je innym. Pytaj siebie, czego chcesz, zamiast czego oczekują ode mnie inni lub co powinnam. Czy znajoma wydaje Ci się sytuacja, kiedy stawiasz potrzeby innych ponad swoimi? Miałaś skończyć pracę o 16.00 i iść na spacer, ale dziecko ma zadanie z matematyki, którego nie rozumie. Co robisz? Twoi bliscy potrzebują wiedzieć, gdzie są Twoje granice, co jesteś w stanie dla nich zrobić, a co musi poczekać lub zostać zrobione przez kogoś innego. Komunikuj jasno i otwarcie, gdzie przebiegają te granice.

  4. Nie bój się rezygnować z relacji, które Cię nie karmią – naprawdę masz na nie czas i energię? Codziennie dysponujesz pewną dawką energii. Te 100% powinno wystarczyć na wszystkie działania, które masz wykonać i na wszystkie relacje, które chcesz karmić. Czasami jakaś relacja jest trudna, bo masz w niej coś jeszcze do zrobienia, a czasami po prostu się wypaliła. Idziesz swoją drogą, spotykając na niej różne osoby, w jednym momencie życia są Ci bliskie, w innym zostają gdzieś z boku – to naturalny proces, pozwól sobie na niego.

  5. Znajdź czas na pielęgnowanie ważnych dla Ciebie relacji – regularne spotkania z przyjaciółką są równie ważne, jak wizyta u lekarza. Wpisz jedne i drugie w kalendarz. Pielegnuj te osoby i relacje, które Cię uskrzydlają. I nie chodzi tutaj o te, które są lekkie, łatwe i przyjemne. Skup się na relacjach, które są prawdziwe i w których czujesz przepływ – równowagę w dawaniu i braniu. Bądz gotowa na przyjmowanie informacji zwrotnej na swój temat – to urealnia obraz samej siebie. I dbaj o swoje zdrowie – nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.

  6. Jeśli poczujesz, że w pędzie codzienności zgubiłaś gdzieś siebie… zatrzymaj się, sprawdź gdzie jesteś i jak wygląda „tu i teraz”. Weź głęboki oddech, rozejrzy się wokół i zapytaj siebie, co teraz jest najważniejsze? Może to szansa, aby zweryfikować, czy zmierzasz we właściwym kierunku, czy nadal chcesz iść tą drogą, czy warto coś zmienić?

  7. Znajdź codziennie 20 minut, aby pobyć tylko ze sobą w takiej formie, jaka jest dla Ciebie najlepsza (medytacja, spacer, kąpiel, taniec etc.). Bądź siebie ciekawa i sprawdzaj, na co dzisiaj masz ochotę. To mała inwestycja w lepszy kontakt ze sobą i okazja, aby spędzić czas z najważniejszą dla Ciebie osobą – Tobą samą.

  8. Oczekuj wszystkiego, co najlepsze i sięgaj po to śmiało. Świat jest miejscem obfitości, z którego każdy może korzystać – Ty także. Zacznij zauważać tę obfitość i daj sobie do niej prawo. Pierwszym krokiem może być wizualizowanie siebie jako osoby, która już ją posiada – cokolwiek to dla Ciebie znaczy. Skoro to myśli i pragnienia stwarzają rzeczywistosć, twórz taką, jakiej Ty pragniesz.

  9. Popełniasz błędy? Uff, jesteś człowiekiem! Coś Ci się nie udało? To część życia, której wszyscy doświadczamy, często ta najbardziej rozwojowa. Zamiast się oceniać i obwiniać, potraktuj to jako ważną lekcję na przyszłość i idź dalej.

  10. Doceniaj miejsce, w którym jesteś. Doceniaj to, co masz, kim jesteś oraz drogę, którą przeszłaś, aby znaleźć się właśnie w tym miejscu. Rozejrzyj się, zobacz bliskich wokół Ciebie, celebruj chwile szczęscia, wspólne rytuały, ale też te zwyczajne momenty. Ciesz się nimi tu i teraz… dopóki Ty i Oni wciąż tu jesteście.

Pamięci Kasi Köppen

Tekst pochodzi z
http://www.dojrzewalnia.pl/10krokow/10_krokow_jak_zyc_swoim_zyciem_w_pelni.html

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (3)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

doceniać, czuć i wyrażać wdzięczność za to co się ma - piekne słowa, ja ostatnio gonię za tym, co chiałabym miec i juz widzę, że to nie tak, że jakkolwiek brzmi to banalnie - trzeba tez umieć zatrzymać sie tu i teraz i cieszyć się, bo często tu i teraz nie jest takie złe;)

gość

Jak to dobrze wpaść na mądry tekst z rana:) Przeżywanie życia na bieżąco to sztuka. Zamiast żyć przeszłością czy przyszłością być po prostu obecnym w chwili, która trwa. Zauważyłam, że kiedy skupiam się na tu i teraz jestem jakby lżejsza. Tak jakbym pozbywała się balastu. Po prostu jestem i to jest fantastyczne:)

gość

Wiele cennych wskazówek, niby to takie oczywiste, ale jak się przeczyta od razu chciałoby się je wcielać w życie. Teraz skupię się bardziej na sobie. mam nadzieję ,że to pomoże mi wyjść z dołka

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij