poniedziałek, 20 stycznia 2020

„Poleje się krew” [galeria foto]

Spokojnie. To tylko okres. Wszystkie mamy miesiączki. To naturalna część naszego życia. Tak funkcjonuje ciało dojrzałej kobiety. Dlaczego mówimy o „trudnych dniach” zamiast nazywać sprawę po imieniu? Dlaczego szepczemy, kiedy musimy pożyczyć tampon? I dlaczego w reklamach używany jest wyłącznie niebieski płyn do demonstrowania chłonności podpasek?

Fotografka Emma Arvida Bystrom w swoim projekcie „There Will Be Blood” („Poleje się krew”) postanowiła pokazać tabu, jakim jest menstruacja. Na jej zdjęciach widać różne kobiety w trakcie codziennych czynności: słuchania muzyki, biegania, picia kawy w knajpce, nieświadome lub nie zwracające uwagi na fakt, że ich bielizna jest poplamiona krwią menstruacyjną.

Uważam, że to wspaniałe zdjęcia. Oswajają z kobiecością. W pierwszej chwili byłam zszokowana dosłownością tych fotografii, ale patrząc na każde kolejne zdjęcie czułam coraz większą ulgę. Te zdjęcia to cudowna przeciwwaga dla znanego milionom kobiet nerwowego oglądania się w lustrze czy na spodniach nie pojawiła się plamka krwi. Jak dobrze byłoby idąc ulica po prostu przetrzeć płynącą po nodze strużkę krwi i spokojnie iść sobie dalej.

There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom

There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom

There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom

There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom There Will Be Blood by Emma Arvida Bystrom

Jestem ciekawa waszych opinii. Co sądzicie o tych zdjęciach?

Joanna Keszka

FOTO: EMMA ARVIDA BYSTROM „THERE WILL BE BLOOD”
VIA HTTP://WWW.VICE.COM/READ/THERE-WILL-BE-BLOOD?GALLERYIMAGE=49490

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (31)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

Wulgarne zdjęcia! Kobieta jak widać po reklamach protez zębowych, tabletek na zaparcia, czy wkładek przeciw popuszczaniu moczu, a teraz i menstruacji, ukazana jest jako mało apetyczna postać. Dość! Nie zgadzam się na takie postrzeganie mojej płci!
Owszem, okres nie powinień być tematem tabu, ale doprawdy, istnieją jakieś granice przyzwoitości. Proszę może jeszcze pokazać poród lub jak wydalamy.

gość

Zgadzam sie z przedmówczynią! Istnieją granice przyzwoitości. Te zdjęcia obnażają z godności kobietę!
Szanowna Redakcjo, radzę umieścić zdjęcia panów 50 +, którzy popuszczają mocz, my kobiety chętnie byśmy sobie pooglądały.
Jak widać autorzy portalu nie wiedzą już co robić, by ich zauważono. Nie tędy droga. Jest to niesmaczne.

gość

Okropne!

gość

Czyżby kobiety tak mało dbały o higinę? Autor fotografii daje do zrozumienia, że się nie podmywamy i chodzimy upaprane. Coś tu chyba jest nie tak.
MOże by tak bardziej przemyślane artykuły publikować.

gość

świetne zdjęcia, rzeczywiście szokujące na pierwszy rzut oka, ale oczyszczające i chce się na nie patrzeć, tak jakbym nawiązywała kontakt z częścia mnie, tą którą do tej pory musiałam ukrywać, nie rozumiem jak ktoś w komentarzu napisał, że to tak jakby pokazywać 50 - latka popuszczajacego mocz? jak widać menstruacja to rzeczywiście wciąż mocne tabu, miesiączka to część naszej kobiecej tożsamości, byłoby świetnie, gdybysmy nie musiały sie z nia ukrywać i za nią wstydzić

gość

Pani na ostatnim zdjęciu ma źle dobrane, obcierające spodenki (w archiwum zdjęć z maratonów mam kilka bardzo podobnych zdjęć z panami w roli głównej, więc ta krew to nie okres)
I owszem, częścią mojej kobiecej tożsamości są również włosy pod pachami oraz plamy potu ale to jeszcze nie powód, żeby się z tym obnosić.
Mam bardzo mieszane uczucia :(

gość

Ale dlaczego zaraz "obnosić"? Dlaczego "odzierające z godności" i "niesmaczne"?
Niesmaczne to by to było, jakby panie się ową krwią bawiły, że tak to ujmę. Te zdjęcia mogą przedstawiać sytuację, kiedy kobieta została okresem zaskoczona, niekoniecznie muszą wskazywać na to, że "nie dbamy o higienę"...
Przeraża mnie fakt, że same wpędzamy się w tabu, że wymuszamy na sobie przeżywanie okresu w ciszy i ukryciu jakby to była kara, powód do wstydu.
Nie, wcale nie jestem za celebracją miesiączki, za wynoszeniem jej na ołtarzem. Ale chciałabym, po prostu, móc powiedzieć głośno (a nie wstydliwym szeptem) dlaczego boli mnie brzuch, dlaczego jestem zdenerwowana - powiedzieć to bez ganiących spojrzeń, czasem pełnych przestrachu, że "o mój boże, nie tak głośno, bo ktoś cię usłyszy". No i? Przecież nie przyznaję się w takim momencie do morderstwa.
Jest o wiele więcej zdjęć niesmacznych, uderzających w ludzką godność, seksistowskich, pełnych przemocy... Dziwi więc, że te budzą aż takie kontrowersje.

gość

Potrzebne zdjęcia, zachowam i pokaże mojej córce jak zacznie mieć okres, chciałabym, żeby poczuła się bardziej kobieca, kiedy będzie miała okres, a nie bardziej "problemowa", młode, ładne dziewczyny żyją, robią codzienne rzeczy i mają okres, świetny pomysł!

gość

Barbarello! Proszę nie publikuj zdjęć idealnie uprasowanej i czyściutkiej Barbie, bo tego po prostu nie zniosę!!!!!

gość

są gusta i gusciki,o których się nie dyskutuje.Mnie sie nie podobaja te fotki i budza niesmak.Jestem kobieta i nie udaję że mnie co miesieczne krwawienia nie dotycza ale to nie znaczy że musze z tym się obnosić,bez przesady....potowi tez nie pozwalam płynąc strumieniami i narazać innych na jego cudowna woń....a i włosy mi rosna prawie na całym ciele,czy w mysl tej zasady powinnam je pielęgnowac i pokazywać???a idąc dalej....wszycy załatwiamy potrzeby fizjologiczne,może czas zacząc robić to publicznie,przeciez to tak oczywiste ,że nie powinno nikogo dziwić ani szokowac...:)))

gość

nigdy nie traktowałam miesiączki jako "potrzeby fizjologicznej", zawsze miałam wrażenie, że to zupełnie coś innego niż sikanie i robienie kupy, chociażby z tego powodu, że nad potrzebami fizjologicznymi mamy do jakiegoś stopnia kontrole, a krew po prostu leci z nas i jest w tym ostatnim jakaś tajemnica, i ta duma, kiedy ma się pierwszy raz miesiaczkę - oto jestem już kobieta, nie to nie jest potrzeba fizjologiczna, to jest część bycia kobietą, i dlatego uważam, że te zdjęcia to fantastyczna sprawa,

gość

Dno! Po prostu dno!
Co będzie kolejne? Jak kobieta wymituje w pierwszym trymestrze ciąży? Jak się masturbuje? A może jak puszcza bąki? Trochę samokrytycyzmu, proszę.

gość

Do poprzednika: Jak moja żona wymiotowała w pierwszym trymstrze ciąży, to skakałem z radości, bo to oznaczało, że jesteśmy w ciąży. Jak moja żona masturbuje się, to bardzo mnie to kręci i miłą chęcią przyłączam się do zabawy (choćbym nie wiem jak był wydentkowany). A jak moja żona puści bąką, to się oboje śmiejemy. Ot taki attitude.

gość

O! Ja też chcę takiego męża! (jak pan z postu powyżej)! :)

gość

Jestem zdegustowana. Jako kobieta czuję się obrażona.

gość

Bardzo proszę o zdjecia kopulujących się par, ale dokladne fotki. Tego jeszcze nie było!

gość

Zgadzam się z przedmówczynią. Jak już iść na całość, to iść!

gość

pan, który napisał ten post jest SUPERMENEM!:) - "Do poprzednika: Jak moja żona wymiotowała w pierwszym trymstrze ciąży, to skakałem z radości, bo to oznaczało, że jesteśmy w ciąży. Jak moja żona masturbuje się, to bardzo mnie to kręci i miłą chęcią przyłączam się do zabawy (choćbym nie wiem jak był wydentkowany). A jak moja żona puści bąką, to się oboje śmiejemy. Ot taki attitude."

gość

Do poprzednika. Czy to tak ładnie chwalić swoje teksty redakcjo?

gość

Zdziwiona jestem porównywania krwawienia miesięcznego do czynności wydalniczych, to pokazuje, jak silne jest jeszcze tabu związane z okresem... Odnosząc się do krytycznych głosów przedmówczyń i przedmówców: w jaki niby sposób te zdjęcia miałyby mnie odzierać z godności?! Ja również krwawię co miesiąc, zmieniam tampony, zwykła fizjologia,patetyczne protesty wydają mi się po prostu śmieszne...Jasne, że nie chciałabym oglądać przysłowiowego Kowalskiego w toalecie- bo to prywatna sprawa- ale przecież przyprawia mnie o szok wiadomość, że on także, dosadnie mówiąc, robi kupę! Wy kobiety zdajecie się być zaskoczone, że krew jest czerwona i że czasami nawet to widać! Ja bardzo dziękuję redakcji za te zdjęcia, i dodam jeszcze, że w zasadzie zdjęcia masturbacji czy wymiotów też by mnie nie zgorszyły same w sobie ,jedynie ich cel lub jakiś negatywny przekaz z nimi związany. Jestem dorosłą kobietą, i nic co ludzkie nie jest mi obce...Nawet by mi nie wypadało płonić się na takie naturalne widoki jak jakiemuś nieuświadomionemu dziewczęciu..

gość

Wszystkie się zgadzamy, że to jest nasza fizjologia. Ale tak jak wspomniała już któraś, pocimy się też wszyscy. Ukrywanie okresu nie jest tabu a zwykłym dbaniem o higienę.
Stosujemy antyperspiranty, żeby się nie spocić, a jak zdarzy nam się mieć plamę pod pachą, to nie uważamy tego za swoje prawo, a dyskretnie ją kryjemy. Myślę, że podobnie powinno być z okresem.

I nie chciałabym widzieć sesji prezentującej spocone rękawy....

gość

Nie podobają mi się.
Po co i komu ma to służyć ??

gość

fantastyczne!

gość

Zupełnie normalna sprawa pokazana w najbardziej naturalny sposób. Bardzo dosłowne i bardzo prawdziwe! Każdą z nas spotkała zapewne taka sytuacja wiec nie rozumie, skąd taka oburzenie. Nikt się powiedział, że mamy od dziś latać w zakrwawionych majtkach na ulicy i ogłaszać wszem i wobec, że właśnie oto jesteśmy kobietami. Dla każdej z nas to sprawa intymna (podobnie jak stosunek seksualny, który pokazany w taki czy inny sposób nie wywołuje takiego poruszenia). Niestety kobiety drogie! Wiem z doświadczenia, że w takiej oto sytuacji raczej nie można liczyć na dyskrecję bądź pomoc ze strony drugiej kobiety ( raczej na złośliwy chichot i satysfakcję). Same obdzieramy się z godności i wprawiamy w zażenowanie.
"Nie zgadzam się na takie traktowanie mojej płci"!?

Czy wy kobiety naprawdę myślicie, że mężczyźni nie wiedzą, jak wygląda okres. Mój wie, bo często wtedy uprawiamy sex i ani jemu ani mi to nie przeszkadza. Przeciwnie - uważa, że jestem wtedy zupełnie inna, może bardziej kobieca :)

gość

Jestem dumna z tego, że jestem kobietą, ale z chęcią pozbyłabym się okresu. Może to zabrzmi radykalnie, ale nienawidzę wszystkich aspektów menstruacji i traktuję ją jak zło konieczne. To czas, kiedy czuję się słaba i brudna i tak też odbieram te zdjęcia. Nigdy nie zrozumiem, co jest fajnego w wydzielaniu krwi z pochwy i dlaczego kobiety uważają to, za coś bardzo kobiecego...

przecież to wszystko nasz:) i kochane

gość

Witajcie Kochane Kobietki - To wspaniały pomysł na uwrażliwienie tylko i nic poza tym.. Jeszcze zatęsknicie do okresu Całuski Alicja.

gość

no takie zeczy sa normalne krawienie cipuni

gość

cipunia jest nie tylko piekna podczas minetki i pieszczot ale w czasie miesiaczki tez

gość

jestem facetem iuwarzam ze cipunia jest zawsze piekna przed minetka po minetce przed miesiaczka w czwsie mesiaczki uwielbia kobiece cipunie i pozdrawiam wszystkie kobiety macie smaczne cipeczki

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij