sobota, 14 grudnia 2019
boingboing.net

Czego Disney uczy dziewczynki

Śpiąca Królewna:
„Ładna dziewczyna może leżeć nieżywa, a i tak rozgrzeje księcia.”

Królewna Śnieżka:
„Początkowo bycie piękną może wydać ci się nieprzyjemne, bo inne kobiety z zazdrości będą próbowaćły cię zabić. Ale nie martw się! Gdy tylko twoja uroda zwabi mężczyznę, on ciebie ochroni.

Jasmina:
„Twoje znaczenie jako kobiety zredukowane jest do tego, czy ktoś chce się z tobą ożenić.”

Bella:
„Wygląd nie ma znaczenia. Liczy się to, co masz w sercu. No chyba, że jesteś dziewczyną.”

Kopciuszek:
„Jeżeli jesteś wystarczająco ładna, to może uda ci się wyrwać z marnego życia. Znajdź sobie bogatego mężczyznę, który się w tobie zakocha.”

Arielka:
"To normalne, że kobieta, aby zdobyć mężczyznę, może porzucić rodzinę, drastycznie zmienić ciało i zrezygnować ze swojego najważniejszego talentu. Bo gdy tylko on zobaczy, jaka jesteś ładna, nawet urok czarownicy nie zdoła oderwać jego oczu od ciebie."

 

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (3)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
gość

Gerda:Możesz ubóstwiać faceta, spełniać każde jego życzenie, a i tak nie ma pewności czy nie odjedzie pewnego dnia z nadzianą niunią:)

gość

Pocahontas:mezalianse są ciągle w cenie,a mężczyźni zawsze byli ciekawi jak smakuje kobieta o innym kolorze skóry niż jego nacja. w razie rozterek,zawsze możesz sobie pogadać z wierzbą.

Nie wiem, na ile Disney uczy i promuje, a na ile są to po prostu wzorce i bajki zakorzenione w naszej kulturze. Disney nie wymyślił przecież Śpiącej królewny, Kopciuszka etc.

Disneya wezmę trochę w obronę: właśnie w TV leci Dzwoneczek - tu dziewczyny są bardzo samodzielne, pomysłowe i biorą rzeczy w swoje ręce. Dzwoneczek jest popularny ale rzeczywiście nie tak jak Kopciuszek etc.

No cóż, bajki odzwierciedlaj to, jacy my samy jesteśmy (statystycznie oczywiście) - stąd taka polularność bajek Andersena. Przecież większość postaci jest u Andersena pokręconych i nieszczęśliwych, mają problemy z komunikowaniem się - np wspomniana Gerda (dziewczynka), Ołowiany Żołnierzyk (chłopczyk).

 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij