sobota, 14 grudnia 2019

Chcemy czuć się bezpiecznie w gabinetach ginekologicznych - ruszyła akcja „Przyjazny fotel”

Słyszałam kiedyś stwierdzenie, że gdyby to wyłącznie mężczyźni mieli chodzić regularnie do ginekologa, to fotele miałyby pluszowe obicia. Coś w tym jest. Gabinet ginekologicznych to miejsce szczególne, gdzie nasza intymność powinna być otoczona szczególną troską. Jednak w związku z tym, że jest to miejscówka odwiedzana wyłącznie kobiety, to brakuje tam nie tylko miękkich foteli.

Czasami po prostu wszechpanujące tam uprzedzenia i stereotypy zamieniają wizytę w trudne doświadczenie. Zamiast zrozumienia, wsparcia i pomocy dziewczyny i kobiety otrzymują reprymendy, połajanki albo są źle i lekceważąco traktowane ze względu na swoje wybory seksualne, orientację czy niepełnosprawność.

Dlatego ruszyła kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej. „Ginekolog to lekarz, który szczególnie ingeruje w intymność pacjentek, dlatego bardzo ważne jest, by podczas wizyty kobiety czuły się komfortowo. Złe doświadczenia mogą trwale zniechęcić do badań”- przekonują organizatorzy rozpoczętej w środę kampanii „Bezpieczny fotel”.

Barbarella.pl popiera kampanię na rzecz dobrej opieki ginekologicznej „Bezpieczny Fotel”, organizowaną przez Grupę Edukatorów Seksualnych PONTON oraz Kampanię Przeciw Homofobii (KPH). Celem akcji jest poprawa jakości usług świadczonych przez ginekologów, szczególnie w kontakcie z nastolatkami, kobietami z niepełnosprawnościami oraz osobami homoseksualnymi i transpłciowymi.

W ramach kampanii uruchomiono internetową ankietę, w której anonimowo można opisać swoje doświadczenia z wizyt u ginekologów i związane z nimi oczekiwania. Zachęcam was do jej wypełnienia, dostępna jest na stroniem PrzyjaznyGin.pl Na jej podstawie powstanie raport, który trafi m.in. do Ministerstwa Zdrowia.

"Ginekolog to lekarz szczególnie ingerujący w intymność pacjentki, dlatego w kontaktach z nim tak bardzo liczy się komfort. Złe doświadczenia mogą skutecznie zniechęcić do dalszych wizyt i badań, co negatywnie odbija się na zdrowiu" - mówił koordynatorka akcji Małgorzata Kot z Grupy PONTON. Jak dodała, z doświadczeń Grupy PONTON oraz Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (przy której działa PONTON) wynika, że lekarze często niewłaściwie odnoszą się do pacjentek, komentują ich życiowe wybory i decyzje, zadają nietaktowne pytania. "Pytania zadawane na forum Grupy PONTON świadczą o tym, że młode dziewczyny mają wiele obaw związanych z pierwszą wizytą u ginekologa. Pojawia się też wiele opinii potwierdzających, że są to obawy uzasadnione" - mówiła Kot.

Prezeska KPH Agata Chaber zwróciła uwagę, że wiele negatywnych doświadczeń z ginekologami mają osoby homoseksualne i transpłciowe. Przypomniała, że z raportu, który w zeszłym roku opublikowała KPH, wynika, że tylko 19 proc. badanych ujawnia lekarzowi swoją orientacje seksualną, a co dziesiąty z nich spotkał się w związku z tym z dyskryminacją.

Fotel ginekologiczny to powinno być miejsce przyjazne wszystkim kobietom. Kampanię możecie śledzić na Facebooku Facebook.com/BezpiecznyFotel

Joanna Keszka

Dodaj do:
Facebook Wykop Blip Śledzik Twitter

Dodajesz komentarz jako gość

Skomentuj

Fill in the blank
komentarze (1)
sortowanie: najstarsze/najnowsze
 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Zamknij